Rozhovor s architektom Mgr. Art. Michalom Semanom

S Mgr. Art. Michalom Semanom sme sa zoznámili pri spolupráci na jednom projekte pred pár rokmi…Prax pri obliekaní okien, či už hotelových projektov alebo individuálnych interiérov, nám ukázala, ako tvorba dizajnérov a architektov pomáha. Koncept s myšlienkou sa tak nesie v duchu každého detailu. Už prvá návšteva Michala Semana u nás sa niesla v priateľskom duchu a tak sme sa mohli pustiť smelo do práce. Jeho naladenie s nami rezonovalo a spoluprácu s nami mal jasne definovanú. Vložil do nás dôveru a bol to správny štart. Vie povedať, čo áno a čo nie. Myslím si, že je to vlastnosť, ktorú by sme mali mať všetci. Jeho práca nás inšpiruje a môže aj Vás.

mgr_art_michal_seman

Kto je Mgr. Art. Michal Seman? Ako by ste sa opísali ako ľudská bytosť? Ako by ste predstavili svoju prácu?

“Som muž, manžel a otec. A som aj architekt, ktorý hľadá funkčnosť a hlbší zmysel. Tvorím dynamicky a tvrdím, že architektúra sa tvorí zvnútra von, má byť pre človeka a povznášať ducha. Architektúra stavieb a ich interiéry majú byť jedinečné tak ako každý človek. V našom ateliéri navrhujeme rodinné domy, interiéry, ale aj väčšie stavby a komerčné priestory. Vyžívame sa vdychovaním života novým aj jestvujúcim stavbám a priestorom.”

apart_MSeman

 

Na akých pilieroch staviate? Teda aké sú Vaše priority?

“Priorita je rodina. Hovorím za celý ateliér, pracujeme, aby sme žili a boli čím viac s rodinami. A keď už pracujeme, nech to má hĺbku, aby aj generácie po nás mali históriu a budúcnosť, za ktorú sa nebudú musieť hanbiť. Chcem, aby ľudia, s ktorými pracujem rástli a klienti, pre ktorých tvoríme, kvalitne žili a boli naplnení.”

Čo Vy a „vírusové obdobie“, ktoré by sme si už mohli „vyliečiť” v našej spoločnosti a myslení?

“Rád filozofujem, … Vírus síce prišiel, ale ako dlho tu bude je na každom z nás. V tieto dni možno väčším vírusom je pýcha. Pri situácii akou je pandémia sa len ukazuje ako vieme alebo nevieme spolupracovať, komunikovať, rešpektovať sa, cítiť s druhými, pomáhať si. Ako veľmi sme zodpovední a ohľaduplní k ostatným. Čím viac budeme pozerať len na seba, tým dlhšie sa asi budeme liečiť … Mnohí majú skôr „vírusové nastavenie“, a tí, ktorí chcú žiť často trpia …”

jedalen_michal_seman

 

Koľko času venujete jednému projektu? Určite je to rozdiel ak ide o  návrh domu alebo „prerábku“ bytu. Mýlim sa?

“Máte úplnú pravdu, každý projekt je výrazne individuálny. Či už ide o rodinný dom alebo interiér, čas je veľmi relatívny pojem. Aby všetko do seba zapadalo a malo zmysel je často potrebné aj nebáť sa urobiť chybu, dať si poradiť. Nesnažím sa robiť ani rekordy v termínoch, ani ich zbytočne naťahovať. Čím komplexnejší projekt, pričom jeho veľkosť nehrá rolu, tým viac času vyžaduje. Niekedy dobré a kvalitné veci dozrievajú jednoducho dlhšie. Žijeme v instantnej dobe, a čakať nie je príjemné, no pre nás aj cesta je cieľ. Na druhej strane netreba len snívať, ale zabrať a vtedy sa riadim heslom: „davaj het“.”

gan_ambul_seman

Ak by sme sa pozastavili pri byte a jeho prerábaní…Čo by ste poradili našim čitateľom? Na čo majú dávať pozor a čomu radšej ani nevenovať pozornosť? Viete poradiť pár základných krokov?

“Snáď prvým krokom je mať víziu a cieľ, zistiť čo od toho očakávam. Druhým krokom, ak potrebujem architekta, je nájsť toho správneho a spolu s ním hľadať riešenie pre priestor, ktorý treba oživiť. A ak už človek venuje svoj čas, priestor a v neposlednom rade aj financie do spolupráce s architektom/dizajnérom, treba sa vydať na cestu a neuhnúť, nepoľaviť. Ak nájdu ideálne riešenie, pričom spolupráca je o vzájomnom rešpekte, kde sa obe strany počúvajú, určite by som odporúčal dať si pozor na ďalšie vplyvy okolia a častú neochotu alebo cestu ľahšieho odporu pri realizácii. Dielom interiéru nemá byť len pekná vizualizácia, ale funkčný interiér, niečim iný, niečim nový. Pozornosť by som nevenoval nepochopeniu, amaterizmu a nekvalitným materiálom, alebo produktom, bez ohľadu na ich cenu.”

byt_vysoke-tatryMS

Vieme, že každý z nás je jedinečný a máme rôzne cesty a ciele. Stalo sa Vám, že ste nejaký projekt museli odmietnuť? Alebo nemáte takú skúsenosť?

“Áno, bolo ich zopár. Buď projektov alebo samotných klientov. Pri niektorých projektoch, kde nie som schopný alebo ochotný plniť časové, finančné a iné očakávania na úkor svojich hodnôt, času alebo zdravia, sa stáva, že spolupráca ani nezačne, alebo sa prirodzene v niektorej fáze skončí. Stáva sa aj to, že sú zákazníci, ktorých predstavy a nastavenie sa jednoducho nemôžu stretnúť s mojou/našou filozofiou a nenájdeme spoločnú reč. A to je prirodzené. Nesnažím sa ťahať k sebe všetkých a zarobiť všetky peniaze. Dokonca niekedy odporúčam iné riešenie, ba dokonca iný ateliér. Považujem ich totiž za „spolupracujúcu konkurenciu“, s ktorou môžeme tvoriť krajšie mesto, kraj, Slovensko a celkovo krajší svet.”

projekt_VT_MSeman

Aký projekt sa Vás doslova „dotkol“, najviac s Vami zarezonoval?

“Asi najviac za posledné roky je to interiér bytu v Tatranských Zruboch, ktorý vznikol doslova z priestoru, ktorý by ste ani nenazvali bytom. Bola to spolupráca, pri ktorej sme boli s klientom na jednej vlne, a zároveň s rôznymi názormi. Dostal som dôveru a urobili sme maximum. Bol to dlhotrvajúci projekt, spojený s rôznymi prekážkami počas realizácie. No nakoniec vznikol nie len dobrý interiér ale vytvoril sa aj vzťah. Pozitívne ohlasy, ktoré priniesli nových klientov, a pozitívne ovplyvnil aj moju ďalšiu tvorbu a skúsenosti. Aktuálne rezonuje rovnako pozitívne vzťah a projekt novovznikajúceho bytového domu v centre Popradu, kde máme veľkú dôveru a tvorí sa niečo nové, čo sa vyníma bežnej developerskej aktivite. Každý jeden projekt a klient však rezonuje svojím spôsobom, je jedinečný a som za to vďačný.”

Web Mgr. Art Michala Semana: http://www.mseman.sk/

Autor článku:
Ing. Kamila Olejníková

Po rokoch v teréne som si našla svoje miesto pri manažovaní a zlepšovaní procesov, tvorbe marketingu a prezentácií našich výsledkov.

Podobné články