Čo je to stone washed (predpraná) bavlna? Prečo si vybrať obliečky z predpranej bavlny

 

Čo je teda stone washed bavlna? Poďte sa dozvedieť viac o tomto obľúbenom a úžasnom materiáli a o tom, čo ponúka aj naša nová 🍁jesenná kolekcia🍂 posteľných obliečok Stone washed.

Čo je to predpraná bavlna? Alebo čo je to washed cotton ?

Washed cotton, tiež označovaná ako predpraná bavlna, je 100% prírodná bavlnená tkanina, ktorá bola predpraná enzýmami, aby sa odstránili všetky syntetické zložky a zachovala si príjemnú chladivosť.

Ide o jedinečný druh bavlnenej tkaniny. Po tomto špeciálnom procese čistenia sa textúra a farba jej povrchu stáva ľahšou a jemnejšou a pri dotyku môžete stále cítiť pôvodné bavlnené vlákno. V tejto úprave navyše nadobúda bavlna vzhľad pripomínajúci ľan.

Látku vytvorenú z tohto materiálu robí špeciálnou to, že sa ľahko nedeformuje, nevybledne vo farbe a nie je potrebné ju žehliť. Navyše, niektoré produkty z pranej bavlny vyššej triedy majú vlasovú vrstvu, čo im dodáva výrazný dizajnový “look”.

Prečo používať predpranú bavlnu

Extrémna mäkkosť

Skutočnosť, že bavlna je prirodzene nadýchané a mäkké vlákno, vysvetľuje, prečo ju naši predkovia začali používať na výrobu odevov. Bavlnené vlákno po zatkaní do látky vytvára najjemnejší dostupný materiál, vďaka čomu je vynikajúcou voľbou pre posteľnú bielizeň.

Výber washed cotton (predpranej bavlny) do vašej spálne Vám zaistí, že si počas spánku užijete naozajstnú mäkkosť, čo je rozhodujúce, ak sa chcete cítiť pohodlne a vstávať ráno naozaj oddýchnutí.

Vynikajúca schopnosť udržiavať tvar

Aj keď je bavlna určite príjemná a mäkká, je tiež pozoruhodne pevná vďaka počtu nití až tristo. Je to hodnotná investícia, pretože 100% bavlna môže slúžiť dvakrát dlhšie ako syntetické textílie.

Navyše, predpraná bavlna sa menej krčí ako bežná bavlnená látka. To znamená, že nebudete musieť venovať zvýšenú pozornosť zachovaniu jej pôvodného tvaru a kvality vzhľadu.

100% prírodná

Bavlna je prírodné vlákno vyrobené z rastlín, ktoré sa vysádzajú na jar a zbierajú sa na jeseň. Keďže ide o prírodné vlákno, nepoškodzujete životné prostredie ani Vašu pokožku.

V porovnaní so syntetickými vláknami sa bavlna rozkladá rýchlejšie a úplnejšie, pretože ide o biologicky odbúrateľnú zložku. Látku tak môžete vyhodiť aj po tom, čo už nie je použiteľná bez výrazného negatívneho vplyvu na životné prostredie.

Prirodzene hypoalergénna

Ďalším dôvodom, prečo by ste mali prejsť na používanie stone washed (predpranej) bavlny, je to, že je prirodzene hypoalergénna. Keďže sa pri predpraní vlastne čistí a zbavuje chemikálií, je nepravdepodobné, že vyvolá alergickú reakciu u tých, ktorí majú citlivú pokožku na chemikálie.

Inými slovami, nebude vás svrbieť ani dráždiť vašu pokožku, a preto je lepším riešením pre tých, ktorí majú citlivú pokožku.

Stone washed bavlnené obliečky zlepšia kvalitu vášho spánku

Rozdiely medzi stone washed predpranou bavlnou a bežnou bavlnou

Textúra a vzhľad

Pri prvom použití bežnej bavlnenej posteľnej bielizne po zakúpení môžete zistiť, že je trochu tuhá. Po niekoľkých praniach táto stuhnutosť postupne zmizne, kým však úplne zmäkne, potrvá nejaký čas.

Normálnu bavlnu je po vypraní zvyčajne potrebné vyžehliť, pretože by sa mohla výrazne pokrčiť.

V prípade predpranej bavlny, pretože prešla špeciálnou úpravou, oceníte jej jemnosť a mäkkosť od prvého použitia. Jej prirodzená textúra naturálneho ležérneho vzhľadu nevyžaduje žehlenie, ba dokonca pokrčený vzhľad je jej prirodzená forma.

Proces údržby

Hoci je bežná bavlna pomerne vzdušná látka, nie je to veľmi odolný materiál a má tendenciu ľahko sa krčiť. To znamená, že sa o tkaninu budete musieť špeciálne starať, aby si zachovala svoj stav, vrátane pravidelného žehlenia.

Keďže stone washed predpranú bavlnu možno bežne prať v práčke a po každom praní sa naopak menej krčíudržiava sa ľahšie ako bežná bavlna.

Tipy na správne čistenie stone washed bavlnenej posteľnej bielizne

Tipy na správne čistenie vypranej bavlnenej posteľnej bielizne

Dobrá starostlivosť o látku ju pomáha udržiavať v dobrom stave a predlžuje jej životnosť. Aby ste zaručili, že vám obliečky poskytnú maximálnu úroveň pohodlia, pamätajte na nasledujúce kľúčové body.

  • Vaša obľúbená posteľná bielizeň by sa mala prať oddelene od zvyšku oblečenia v práčke. Tým sa zabráni žmolkovaniu spôsobenému trením o iné materiály.
  • Neperte na vysokej teplote (odporúčané pranie na 40 stupňoch), ináč sa poškodia prirodzené vlákna tkaniny.
  • Nastavte práčku na jemný cyklus, ručné pranie alebo jemný cyklus.
  • Použite len polovičné množstvo pracieho prostriedku, ako by ste zvyčajne použili na plnú náplň, aby ste minimalizovali poškodenie vlákien.
  • Nepoužívajte bielidlá alebo náhrady bielidiel, aby ste zabránili zmene farby.
  • Na sušenie predpranej bavlnenej posteľnej bielizne v sušičke použite nastavenie nízkej teploty, aby ste zabránili jej zrážaniu.

Zákazníci sa tiež pýtajú

Je praná bavlna pohodlná?

Áno. Praná bavlna je mimoriadne pohodlná vďaka svojej veľmi nízkej gramáži a mäkkosti. Pri kontakte s pokožkou ponúkne vzdušný a ľahký dotyk, vďaka čomu je ideálnou voľbou pre každého, dokonca aj pre tých s citlivou pokožkou.

Je praná bavlna priedušná?

Áno. V skutočnosti praná bavlna patrí medzi najpriedušnejšie materiály dostupné na trhu. To pomáha kontrolovať telesnú teplotu a zaisťuje luxusný komfort počas spánku.

Bavlnená tkanina je schopná absorbovať prebytočné teplo a vlhkosť nášho tela. Preto už nezažijete žiadne nočné prebúdzanie, pri ktorom sa budete cítiť nesvoji alebo stiesnene.

Chladí praná bavlna?

Áno. Vďaka povahe vlákien používaných na výrobu bavlny má zabudovanú priedušnosť, ako aj schopnosť absorbovať až 27-násobok svojej hmotnosti, čo vás udrží v chlade.

Jednoducho povedané, látka si dokáže udržať chladenie po celú noc – fantastická možnosť na použitie v lete a v teplejších klimatických podmienkach.

Záver

Čo je to praná bavlna? Teraz keď už máte odpoveď na túto otázku, vyskúšajte vo vlastnej spálni celý zoznam výhod a zdravotných benefitov, ktoré predpraná bavlna prináša človeku.

Nenechajte si ujsť tento dokonalý materiál. Navštívte náš eshop www.ovitex.sk a získajte Stone washed bavlnené posteľné obliečky vyrobené z tohto prírodného a ekologicky netoxického materiálu.

Vaše telo a Vaše celkové zdravie sa vám poďakujú.

Autor článku:
Ing. Kamila Olejníková

Po rokoch v teréne som si našla svoje miesto pri manažovaní a zlepšovaní procesov, tvorbe marketingu a prezentácií našich výsledkov.

Podobné články