Rohové okná a ich tienenie

Zaujíma Vás téma architektúry a interiérového dizajnu? Ste v tom doma alebo je to téma, ktorá nemá miesto vo vašom živote? Možno ste sa zahĺbili do poznatkov architektúry, keď ste navrhovali a stavali váš rodinný dom, alebo ste vytvárali interiér apartmánu, či chaty alebo chalupy. Užívali ste si to alebo Vás to zaťažovalo? A čo okná, vedeli ste hneď aké okná vybrať a ako ich situovať/umiestniť?

Okno je prvok architektúry, ktorý spája exteriér s interiérom. Vnáša svetlo do interiéru a v lete aj teplo. Patríte medzi skupinu ľudí, ktorí sa pozerajú do okien? Láka Vás to? A ako to máte Vy v lete, prehrieva sa Vám vďaka slnečnému žiareniu stavba? Premýšľali ste nad tým, ako tieniť?

ovitex_studio_pp

Najčastejšie problémy spojené so silným slnečným žiarením:

  • Nežiadúce skoré ranné prebúdzanie sa v lete
  • Nechcené svetelné odrazy na obrazovkách televízie alebo počítača
  • Prehrievanie priestorov pod strechami, v podkroví ako aj v izbách

Okrem toho, väčšina z náš premýšľa aj nad tým, ako mať intimitu doma aj večer, keď sa rozsvietia svietidlá v celom interiéri, domu, bytu, či na chate.

Všetky tieto problémy vyriešia správne zvolené závesy a závesné systémy. V tomto článku by sme sa chceli viac venovať rohovo umiestneným oknám.

Rohové  okná  majú  niekoľko  foriem  vyhotovenia:

  • Sú po celej šírke presklené
  • Majú v rohu stĺp alebo stenu
  • Sú oddelené ako okno a balkónové dvere

Možnosti  koľajníc  a  garníž  na  rohové  okná

Ako prvé je potrebné zhodnotiť, či bude možná montáž do steny alebo do stropu. V nasledujúcom kroku vyberáme typ profilu a zisťujeme, či je dôležité mať „funkčný“ roh. To znamená, že so záclonou alebo závesom vieme manipulovať aj v rohu.

Rohové  spoje:

  • Koľajnicové profily s možnosťou ohnutia v rohu
  • Rohové spoje koľajníc a garníž do pravého uhla
  • Rohové spoje koľajníc do ostrého, či tupého uhla na mieru

Pokiaľ sú rozmery väčšie a stropné koľajnice je potrebné spájať, spoj musí byť priechodný. Nesmie sa stať, že bežce v profile budú zadrhávať. V prípade, že nie je možná montáž koľajníc do stropu, vyberajú sa závesné profily s nosníkmi do steny. Stáva sa to v interiéroch, kde sú stropné trámy, funkčné alebo dizajnové alebo je vysoký otvorený strop.

Ukážky reálnych riešení tienenia závesmi a záclonami pri rohových oknách

rohove_okno a zavesy

1. Klasické rohové okno v dome a stropné koľajnice skryté v sadrokartónovom podhľade? Príklad pre tých, ktorý nepotrebujú priznávať závesné profily. Závesy sú symetricky rozdelené na oboch oknách a záclony ponechané vcelku, aby ich možné spoje nerušili celkový obraz v miestnosti.

ostry ohol strop

2. Ostrý uhol – koľajnice na mieru

Architektonické, atypické prvky sú súčasťou pri tvorbe stavieb. Aj my sme sa už stretli pri práci s oknami situovanými v ostrom uhle. Tu je dôležité presné zameranie a zakreslenie priestoru pre výrobcov „koľajníc na mieru“. Spoj v rohu je presne zrezaný, ale záclonami, ani závesmi nie je možné manipulovať cez tento spoj (viď. obrázok s modrými a zlatými závesmi).

atypicke_kolajnice_roh_do_interieru

3. Roh do interiéru – dôležité zameranie a vyrátanie priestoru na záclony aj závesy.

Opačne vsadené okná do rohu v izbe. Loggia ako súčasť bytu vytvára opäť iné rozvrhnutie nábytku. Ako tieniť v tomto prípade? Jednu z možností vidíte. Priorita bola, aby zaparkované závesy nezaberali veľa z denného svetla. Podstatné bolo zvoliť riasiacu pásku na závesy a samotný pomer riasenia.

zaclony_zavesy_na_rohove_okna

4. Kombinácia: roh „dnu aj von“ – doladenie profilov na mieste a zrezanie hliníkových koľajníc na milimetre 🙂 Naši chlapi sú zdatní na tieto „špeciality“, ako „šéf majstri“.

zavesy_do_zimnej_zahrady

5. Tvar zimnej záhrady „U“ a závesy vhodne nariasené, aby pri odtiahnutí nezaberali veľa miesta, ani zo svetelnosti, ale po zatiahnutí zakryli celé sklenené/okenné tabule.

zaclony_do_obyvacky

6. Stropné koľajnice bez čielka a opäť rohovo umiestnené okná. Dekorácie vyzerajú, že visia priamo zo stropu.

stropne_ohybane_kolajnice_na_mieru

7. Atypické uhly vo výklenkoch…stropné ohýbané koľajnice na mieru. Detailné zameranie, správne rozvrhnutie závesov a záclon, aby všetko dokonale sadlo 🙂

Možností je veľké množstvo. Roky praxe nás naučili to, že stále je niečo nové a my sa radi posúvame vpred. Sú dni, kedy sa nám priestor síce nepodarí vyladiť na 100%, ale vždy sa to opraví tak, aby ste mali radosť…Ak máte novostavbu a necháte si okná v nej obliecť našim tímom, veríme, že budete mať na nás len pozitívne spomienky.

Stretnutie s nami si môžete dohodnúť aj hneď! Štúdio Ovitex, Poprad

Autor článku:
Ing. Kamila Olejníková

Po rokoch v teréne som si našla svoje miesto pri manažovaní a zlepšovaní procesov, tvorbe marketingu a prezentácií našich výsledkov.

Podobné články