Ako prať záclony a závesy

Interiér domu, apartmánu, chaty alebo bytu je priestor, kde sa žije. A pre nás ľudí to má byť miestom, ktoré v nás vzbudzuje príjemné pocity. Nemôžem si pomôcť, ale najčastejšie sa stretávam s vetou: „Záclony a závesy vytvárajú útulnejší priestor.“ Aj kancelárie so záclonami pôsobia na nás ináč ako miesta, kde okná zakrývajú staré klasické žalúzie. Nemyslíte?

O všetko je sa potrebné aj postarať. Tak si dnes dáme „pod mušku“ ošetrovanie okenných dekorácií. Ak im chceme predĺžiť životnosť a užívať si ich roky, potrebujeme tomu venovať čas.

Od predajcu by ste mali byť vždy informovaný o aký materiál ide (materiálové zloženie) a ako sa o to starať. Poznáme aj textílie, ktoré nie je možné prať doma alebo je zakázané ich žehliť. Aby sme sa v tom vyznali, slúžia nám k tomu ošetrovacie symboly. Podľa nich vieme, ako správne postupovať.

Ako prvé začneme zväčša obľúbenými záclonami. Ide o dekoráciu, ktorá robí domov domovom a vytvára majiteľom, alebo domácim, či hosťom intimitu počas dňa. Pokiaľ máte záclony zo 100% polyestéru, pri ošetrovaní postupujte takto:

Čistenie a pranie záclon

Lokálne čistenie, kedy sa odstraňujú malé škvrny a neperie sa celá dekorácia. Veľmi nápomocné sú vlhčené obrúsky (záleží aj na značke lebo niektoré môžu vytvoriť neželané škvrny/machule), ak sa Vám napríklad podarí rozpučiť hmyz alebo záclonu chytia neumyté ruky.

Ak si záclonu privriete a ostanú na nej mastné čierne fľaky, pomôže na vlhkej utierke prípravok Cif.

prat zaclonu

V prípade, že dávate prať celé záclony, nemusíte sa ničoho obávať. My ich perieme aj s háčikmi z koľajnicových profilov, pri 30 stupňoch a na šetrnom praní. Vešajú sa ešte vlhké, aby sa čo najviac vyrovnali. Pri žehlení je veľmi nápomocná parná žehlička a ňou dokážete prejsť materiál, aj po zavesení, t.j. zvisle.

Čistenie a pranie závesov

Opäť pri menších fľakoch nemusíte dávať hneď závesy prať, stačí ich v mieste znečistenia ošetriť vlhkou handričkou a nejakým jemným prípravkom. Pri závesoch pozor, nepoužívať cif, môže spraviť viac škody.

U týchto dekorácií je nutnosť vedieť ich materiálové zloženie. Z našej skúsenosti napríklad velvetové/zamatové materiály nežehliť, ak tak len jemne cez nejakú inú textíliu (froté osušku). Jemné chĺpky sa po prejdení žehličkou samovoľne uložia a vytvoria akoby škvrny. V takom prípade je potrebné závesy oprať a vlhké zavesiť. Už nežehliť!

osetrovacie symboly

Celé závesy by ste mali vedieť oprať taktiež doma aj s háčikmi. Potrebujete mať vždy informáciu o aké materiálové zloženie ide. Aj tu postačuje 30 stupňov a nízke otáčky. Pokiaľ nie sú dekorácie omastené, nie je dôvod zvyšovať teplotu, ani otáčky.

zehlenie zavesov

Výhoda pri vyššej gramáži závesov – svojou váhou sa pekne vyrovnajú, ak sú vešané vlhké, nie mokré. Ušetrený čas tak môžete využiť na niečo zábavnejšie.

V pestrej ponuke závesových/dekoračných materiálov nájdete aj látky, ktoré nie je možné prať len chemicky čistiť. Vtedy si musíte nájsť čas a odviesť dekorácie do čistiarne. Pokiaľ máte krásne závesy, z ktorých sa tešíte zakaždým, keď sa na ne pozriete, „stojí to za to“.

Aj rímske rolety sa môžu prať

pranie rimskej rolety

Rovnako je to aj s ošetrovaním rímskych roliet. Pokiaľ ste informovaní o zložení materiálu, z ktorého je roleta ušitá, držíte sa ošetrovacích symbolov.

Tkanina je na profil rolety prilepená suchým zipsom, takže demontáž je jednoduchá. Potom je potrebné už len odviazať šnúrky a vytiahnuť horizontálne komponenty.

Pozrieť si to môžete aj na inštruktážnom videu:

https://www.youtube.com/watch?v=ZwjzIj7e_Ic

Naturálne dekorácie

Pokiaľ ste našli zmysel svojho života prepojený s našou planétou, uvažujete o prírodných materiáloch akými sú ľan, či bavlna.

V tom prípade už určite poznáte ich vlastnosti a rátate s nimi. Keďže technológie spracovania sa vyvíjajú, je to cítiť. Nie je ľan ako ľan, ale to je už iná téma.

pranie zavesov

Okenné dekorácie by nám mali slúžiť na tienenie alebo ako estetický prvok a najčastejšie je to aj aj. U nás je to prioritou vybrať do interiéru to, čo vydrží roky a vyčarí Vám to aj úsmev na tvári. Vyberajte si hlavne tak, aby ste mali z toho radosť a zážitok. Predsa len neide o život 🙂

Možno práve hľadáte nové závesy do obývačky alebo neviete, aké záclony by ste mali zvoliť do Vášho domu. Teda je čas nás kontaktovať: Štúdio Ovitex +421918 311 682.

Autor článku:
Ing. Kamila Olejníková

Po rokoch v teréne som si našla svoje miesto pri manažovaní a zlepšovaní procesov, tvorbe marketingu a prezentácií našich výsledkov.

Podobné články