Funkčné závesy Trevira CS

Dnes na trhu látok pôsobí množstvo producentov, vyrábajúcich textílie, ktoré sa využívajú k zariaďovaniu bytových, hotelových, reštauračných a mnohých ďalších interiérov. Tieto tkaniny postupne časom prechádzali rôznymi inovačnými procesmi až do dnešnej podoby. Dnes sa čoraz častejšie stretávame v hoteloch, kde dizajn dotvárajú aj funkčné závesy.

Zatiaľ čo v ostatných krajinách EÚ a vo svete platia záväzné normy, ktoré hovoria o technických vlastnostiach tkanín,  na Slovensku zatiaľ takáto norma schválená nebola (normy, ktoré sa používajú na trhu objektov – ide hlavne o protipožiarne normy) .

Samozrejme jej schválenie je otázkou času. V Českej republike tento zákon vstúpil do platnosti v roku 2008 a upravuje používanie textílií v ubytovacom zariadení s projektovanou kapacitou nad 100 ubytovaných osôb.

Zákon hovorí, že ubytovacie zariadenie s projektovanou kapacitou nad 100 osôb musí absolvovať skúšku podľa českej technickej normy a v nej je uvedené, že:

  1. a) zápalnosť textilnej záclony a závesu je dlhší ako 20 sekúnd
  2. b) čalúnené materiály vyhovujú z hľadiska zápalnosti

záclona

Z množstva spoločností, ktoré produkujú tkaniny určené pre tento segment by sme Vám chceli predstaviť spoločnosť Trevira CS, ktorá pri svojich produktoch spĺňa všetky medzinárodné požiadavky, smernice a normy o používaní látok na trhu objektov.

Trevira CS

symboly trevira

Každá látka sa skladá z vlákien a priadze, ktoré sú určujúcim faktorom pre funkčnosť a dizajn textilnej plochy.  Dodatočné užitočné vlastnosti látok môžeme dosiahnuť použitím chemických vlákien, v ktorých sú tieto určité vlastnosti zabudované.

Spoločnosť Trevira pôsobí na trhu od roku 1980, kedy vytvorila svoje prvé tkaniny použitím týchto vlákien a priadzí. Svoju mimoriadnosť dosahujú tým,  že tkaniny spĺňajú všetky dôležité protipožiarne normy a pritom sa obídu bez ďalších chemických úprav. Ťažko vznetlivé vlastnosti týchto polyesterových vlákien sú zakotvené v molekulovom reťazci vlákien a nie je možné ich zmeniť vonkajšími vplyvmi.

Veľmi dôležitú úlohu pri zariaďovaní interiéru má výber textílií nakoľko plní niekoľko funkcií. Okrem estetickej funkcie plnia aj úlohu útulnosti a pôsobia aj ako zvuková bariéra.

Ale pozor, majú značný vplyv na vznik a šírenie požiaru.

Látky spoločnosti Trevira CS zabraňujú šíreniu požiaru a pomáhajú tak eliminovať riziko jeho vzniku.

Porovnávacie video horľavosti

Spôsoby výroby ťažko horľavých textílií

Na trhu existujú dva spôsoby výroby ťažko horľavých textílií:

  •  prvý spôsob  – vlákna týchto látok sú chemický upravené tak, že vysoká miera nehorľavosti  je vo vláknach pevne zakotvená vo forme fosfororganického spojenia.
  • druhý spôsob sú bežné látky, ktoré sú dodatočne upravené povrchovou úpravou.

Nebudeme ich opisovať detailne, pretože ide o odborné pojmy, ktorými sa nemusíte zaťažovať. Kto má záujem, určite si nájde aj tieto informácie.

Rozdiel medzi týmito dvomi druhmi je v tom, že kým Trevira CS odoláva vonkajším vplyvom nepretržite, druhý druh stráca svoje vlastnosti používaním, praním a starnutím.

Vlastnosti textílií:

Textílie Trevira CS sa vyznačujú vysokou jasnosťou a stálofarebnosťou. Ďalšie vlastnosti textílií: sú mimoriadne odolné voči opotrebeniu a uchovávajú si aj pri intenzívnom používaní svoju atraktivitu.

Látky sa dajú veľmi jednoducho očistiť a rýchlo schnú. Sú nekrčivé a držia si po vypratí svoj tvar. Škvrny na textíliách sa dajú ľahko odstrániť bežnými čistiacimi prostriedkami  a metódami. Okrem týchto vlastností sú veľmi úsporné na údržbu. Vďaka svojím vlastnostiam nepotrebujú pri praní veľa vody, pracích prostriedkov a spotrebujete menej energie na vysušenie.

Trevira CS: hotely, reštaurácie, penzióny,  lobby bary, kúpele ...

Textilné vybavenie hotela hraje veľkú rolu. Okrem toho, že plní estetickú funkciu prispieva tiež rozhodujúcim spôsobom k bezpečnosti hostí a zamestnancov.

Tkaniny spoločnosti Trevira spĺňajú všetky protipožiarne kritéria a tkaniny sú použiteľné vo všetkých sférach: záclony, závesy, zatemňujúce závesy, čalúnnické látky, prehozy, posteľné prádlo, obrusy, vankúše či matrace.

Aj keď na Slovensku doposiaľ nebola schválená smernica o používaní nehorľavých tkanín v hotelových zariadeniach, ostatné štáty EÚ a sveta túto smernicu už schválenú majú a preto si dovolíme tvrdiť že na SR je jej schválenie tiež len otázkou času.

Potrebujete cenovú ponuku na funkčné závesy, kontaktujte nás hneď: Ing. Ivan Olejník, mobil: 0907 793 503, email: olejnik@ovitex.sk,  www.ovitex.sk

 Trevira CS: nemocnice, kliniky, lekárska prax a …

závesy v nemocnici

Spoločnosť Trevira pre tento segment vyvinula špeciálne látky označené ako Bioactive Trevira CS. Tieto látky okrem ohňovzdorným vlastnostiam disponujú úpravou, ktorá zabraňuje šíreniu mikróbov. Táto vlastnosť je dosiahnutá integráciou účinnej látky zakladajúcej sa na striebre do priadzovej suroviny. Toto aditívum pôsobí permanentne antimikrobiálne a nie je narušované užívaním.

Trevira CS: škola, kancelária, kongresové sály, konferenčné priestory a …

Správny výber farieb a materiálov so zohľadnením priestorovej akustiky a dopadu svetla hrajú v tejto sfére vysokú rolu.  Tieto priestory majú často reprezentatívnu funkciu, prostredníctvom ktorej sa odráža identita príslušného zariadenia. Ide o objekty akými sú napr. škola, kancelária, kongresová sála, konferenčné priestory a podobne.

Nábytkové poťahové látky sú odolné voči opotrebeniu a znesú rôznorodé zaťaženie. Schopnosť zachovať si tvar je neobyčajne vysoká. Jasnosť a ich vysoká stálofarebnosť na svetle pôsobí proti šedivosti každodennej kancelárskej rutiny.

Ďalšie možnosti využitia tkanín Trevira CS

Firma Trevira CS vyrába funkčné textílie, ktoré majú iné vlastnosti ako obyčajné dekoračné tkaniny. Vďaka nim sú možnosti využitia tkanín Trevira CS oveľa pestrejšie. V krátkosti opíšeme v nasledujúcich riadkoch, kde je ešte vhodné použiť tieto látky.

konferencna_sala

Trevira CS: divadlo, múzeum, koncertné siene, kino …

Bezpečné a náročné textílie pre spoločenské akcie.

Vysoký komfort návštevníkom ponúkajú čalúnnické látky Trevira CS, ktoré sú vysoko odolné voči opotrebeniu a priedušné. Tieto látky sú odolné voči mokrému oteru, držia si stálosť tvaru a rezistencia voči pokrčeniu umožňuje používanie pri najvyššej možnej záťaži množstvo rokov.

Pri zariaďovaní divadiel a kín Trevira ponúka pre svojich zákazníkov poťahy stien, ktoré pomáhajú udržať optimálnu priestorovú akustiku.

Na javisku sa používajú látky ako opona resp. na technické účely. ,

Trevira CS: námorná, letecká, autobusová, železničná doprava

Látky spoločnosti Trevira sú v tomto segmente veľmi vyhľadávané. Vlastnosti ako sú najvyššia protipožiarna ochrana, vysoká odolnosť proti opotrebeniu, atraktívna dotyková kvalita a najľahšia možná údržba, stálosť na svetle, krásne farby a dlhá životnosť zabezpečujú v porovnaní s inými textíliami veľké plus.

Látky neuvoľňujú v prípade požiaru skoro žiadne toxické plyny a dodržujú hraničné hodnoty dymovej toxicity.  Sú vhodné pre použitie ako poťahy na sedadla, opierky hlavy, vankúšiky, záclony, závesy, slnečné clony a posteľné prádlo v ležadlových vozňoch vlakov.

Trevira CS: bývanie, stravovanie, spánok, práca, relax, hra

Premenu z čisto funkčných objektových látok k dekoračným bytovým látkam umožnila rastúca paleta ťažko vznetlivých vlákien a priadzí, ktoré ponúkajú látkovým dizajnérom neobmedzené možnosti k realizácií inovatívnych nápadov. Tieto látky nezaostávajú v dizajne za konvenčnými látkami, ale v porovnaní s nimi ponúkajú množstvo predností. Sú nenáročné na údržbu, všetky sa môžu prať v práčke, sú nekrčivé, takže minimalizujú žehlenie.

Z čalúnnických látok sa dajú škvrny odstrániť bežnými čistiacimi prostriedkami a metódami, vrátane chemického čistenia.  Všetky látky spoločnosti sa vyznačujú vysokou jasnosťou farieb a stálosťou na svetle, odolnosťou proti opotrebeniu  a tým zostávajú aj pri intenzívnou používaní stále rovnako pekné ako keď boli nové.

 

 

Autor článku:
Ing. Kamila Olejníková

Po rokoch v teréne som si našla svoje miesto pri manažovaní a zlepšovaní procesov, tvorbe marketingu a prezentácií našich výsledkov.

Podobné články