Hotelová bielizeň – praktické tipy pre starostlivosť

V prípade, že realizujete starostlivosť o hotelový textil vo vlastnej réžii, pripravili sme pre Vás naše odporúčania a odporúčania našich zákazníkov. Pomôžu Vám predĺžiť prevádzkovú životnosť  hotelovej bielizne a dekoračných závesov.

Výhody vlastného ošetrovania hotelového textilu:

 • operatívnosť (v prípade potreby okamžitá reakcia)
 • cena
 • lepší dosah na zvládnutie procesov ošetrovania

Hotelové prádlo – triedenie

Odporúčame separovať pri praní a sušení biele a farebné prádlo, taktiež ošetrovať osobitne plachty, uteráky aj posteľnú bielizeň.

Hotelove damaskove obliecky

Prvé pranie a nová bielizeň

Pre prvé pranie posteľnej bielizne, záclon a uterákov, neodporúčame použiť maximálnu možnú teplotu uvedenú na pracích symboloch.

Naopak – spomínané textílie odporúčame pred ich prvým použitím prať pri nízkej teplote s použitím šetrného programu. Vyhnete sa vysokej krčivosti materiálu a dosiahnete zachovanie pôvodných vlastností tkaniny. Farbené textílie môžu obsahovať zostatky farbív, preto perte farebnú bielizeň osobitne, aj niekoľko krát po sebe, ak je to nevyhnutné.

Aj po vypraní, ak sú tkaniny ešte mokré, zabráňte ich vzájomnému styku. Predídete tým možnému zafarbeniu.

praci symbol

Pracie symboly

Overte si, či dodržiavate pokyny uvedené na pracích symboloch. Je to naozaj veľmi dôležité, keďže teplota prania má zásadný vplyv na kvalitu a životnosť hotelových textílií. Nikdy neprekračujte teplotu prania uvedenú na ošetrovacích symboloch.

pranie_manglovanie

Pomer vody a bielizne – plnenie práčky a sušičky

Dôležité tipy pre perfektné vypratie:

Pomer hmotnosti bielizne v suchom stave (v kilách) a vody na pranie má byť 1:5

Príklad:  na 1 kg bielizne 5 litrov vody.

Odporúčaný pomer suchej bielizne a vody pre posteľné  plachty a posteľnú bielizeň, pre reštauračné obrusy je 1:10, pre froté uteráky a ostatný savý materiál 1:12.

Nedodržanie pomerov spôsobuje, že bielizeň sa viac krčí, biela farba sa stáva sivou a výsledok prania je neuspokojivý. Dochádza k celkovej deštrukcii vlákien.

Dávkovanie pracieho prostriedku

Odporúčame dodržiavať dávkovanie pracieho prostriedku v závislosti od tvrdosti a kvality vody, ktorú používate, a to podľa pokynov výrobcu pracieho prostriedku.

Nižšie dávky pracieho prostriedku spôsobujú usadeniny vápnika na bielizni, čo vedie k redukcii  belosti a celkovým farebným zmenám.

Odstredenie

Všeobecne platí, že bielizeň sa odstreďuje pri otáčkach v rozmedzí 400 – 800 Ot./min. Záleží od typu tkaniny a jej nasiakavosti resp. jej ďalšieho spracovania (žehlenie, mangľovanie).

Predmáčanie

Staršie a suché škvrny je ťažšie odstrániť ako čerstvé, preto nenechávajte znečistenú bielizeň dlho špinavú. Okamžite, ako je to možné, bielizeň namočte. Pre obrusy do reštaurácie, (často znečistené škvrnami napr. od vína, kávy atď.) odporúčame použiť odstraňovač škvŕn.

Bielizeň určená na žehlenie by mala po praní a sušení obsahovať min. 25-30 % vlhkosti.

Farebné, pastelovo farbené posteľné prádlo a froté textílie

Častý problém moderných pracích prostriedkov je ich obsah optických bielidiel. Pri bielej bielizni je to výhoda, ktorá pomáha predchádzať žltnutiu textílií, no pri farebnej bielizni to má negatívny dopad.

Farebné odtiene na farbených hotelových textíliách sa používaním nevhodných pracích prostriedkov  menia, vznikajú tzv. biele tiene. Dokonca aj nová bielizeň sa môže po krátkom čase pri nevhodnom ošetrovaní  javiť ako „spratá“.

Ako môžete tomu predísť?

Zmenám vo farebných odtieňoch všetkých textílií zamedzíte tým, že na pranie budete používať len pracie prostriedky bez pridania bielidiel a chlóru. Tým sa zachovajú jasné farby.

Pri farebnej bielizni používajte aviváž v minimálnom množstve (nepriaznivo pôsobí na farebnú stálosť tkanín).

Vo všeobecnosti neodporúčame pracie prostriedky s obsahom chlóru. Ochránite životné prostredie a predĺžite životnosť vašich textílií.

Mangľovanie

manglovanie_zehlenie

Odporúčame venovať zvýšenú pozornosť mangľovaniu a žehleniu, ako je bežne zaužívané (má zásadný vplyv na životnosť tkanín v hoteli alebo penzióne).

Používajte vhodnú a výrobcom určenú teplotu mangľovania (výsledkom pri používaní vysokých teplôt je časté “spečenie” textílií).

Mangľujte posteľnú bielizeň a obrusy vždy po dĺžke. Ak to dodržíte, dosiahnete lepšiu rozmerovú stálosť tkaniny.

Finta skúsených:

 • pre lepšiu manipuláciu a podstatne lepší výsledný efekt mangľujte veľké obrusy a posteľnú bielizeň s dvomi pracovníkmi
 • vyžehlené obrusy na okrúhly stôl navíjajte na rolku – obrusy budú bez “pukov” a ostanú pri prenášaní nepokrčené

Uteráky (ručníky, župany)

Uteráky sú extrémne savé a aj počas prania absorbujú množstvo vody. Čím viac vody počas procesu prania je k dispozícii, tým lepší efekt hebkosti dosiahnete.

Pri používaní aviváže dodržujte dávkovanie výrobcu a neprekračujte odporúčanú dávku. Pri „predávkovaní“ avivážou sa vytvára neviditeľný film, ktorý môže obmedziť dokonca aj savosť uterákov.

Mäkké uteráky

 • Pri prvom praní odporúčame nastaviť teplotu na max. 40 ͦC (slučky textílie, z ktorej je uterák utkaný, sa „zatiahnu“)
 • Dodržujte pomer prádla a vody pri praní 1:12
 • Farebné uteráky perte bezpodmienečne oddelene od ostatného prádla
 • Mokré alebo vlhké farebné uteráky nikdy neukladajte na seba
 • Pri použití nadmerného množstva pracieho prášku a nedostatočnom vyplákaní môžu zbytky pracieho prostriedku zostávať v tkanine, čo má za následok zníženie hebkosti uterákov

Odporúčanie profesionálnych práčovní

Investujte do hotelovej bielizne určenej pre profesionálne použitie. Pri výbere tkanín stojí za uváženie aj pobytový cyklus hotela resp. penziónu. (Rozdielny cyklus je v hoteli mestského typu /krátke jedno – dvojdňové pobyty/ a v hoteli s napr. týždňovými pobytmi hostí). Od toho sa odvíja aj počet pracích cyklov.

Zhrnutie najčastejších chýb

 • Používanie neprimerane silných chemických prípravkov (Savo, bielidlá, prípravky s obsahom chlóru)
 • Vysoká teplota pri mangľovaní a žehlení
 • Nevhodné nastavenie pomeru vody a bielizne v práčke
 • Predávkovanie pracím prostriedkom
 • Kombinovanie materiálov s rozdielnymi vlastnosťami
 • Odstreďovanie pri vysokých otáčkach
 • Používanie vysokých teplôt pri sušení

Na záver

Ako špecialisti pre hotelové textílie vynakladáme maximálne úsilie, aby sme kvalitu našich služieb neustále vylepšovali. Preto zvláštnu pozornosť venujeme (popri kvalitnému výberu tkanín) aj následnej starostlivosti u zákazníka. Táto „opatera“ o hotelový a reštauračný textil v značnej miere predlžuje jeho životnosť.

 

Kontakt: Ing. Ivan Olejník, mobil: 0907 793 503, email: olejnik@ovitex.sk  www.ovitex.sk

 

Autor článku:
Ing. Kamila Olejníková

Po rokoch v teréne som si našla svoje miesto pri manažovaní a zlepšovaní procesov, tvorbe marketingu a prezentácií našich výsledkov.

Podobné články