Čím sa riadiť pri výbere záclon pre hotel či penzión? Čoho sa vyvarovať alebo naopak na ktoré kritériá upriamiť svoju pozornosť? Mnohí z hotelierov mávnu pri tejto otázke častokrát rukou. Veď čo už extra môžeme vymyslieť so záclonami v hotelovej izbe, na recepcii,  lobby bare či v iných prevádzkových priestoroch. Hotelové záclony majú svoj význam.

Keďže sa môžeme oprieť o naše bohaté skúsenosti z realizácií hotelových dekorácií pre našich zákazníkov, (nevynímajúc aj záclony a záclonové dekorácie) ponúkame Vám súhrn kritérií a riešení, ktoré Vám napomôžu vybrať si vhodné estetické a technické riešenia pre Váš hotel, penzión, apartmán, či iné ubytovacie zariadenie.

biela_zaclona

Funkčnosť záclonoviny

Nehorľavosť by mala byť základná všeobecná požiadavka hotelových manažérov na záclonové dekorácie resp. na okenné dekorácie. Bežná  záclona zhorí za pár sekúnd, nehorľavá sa len zoškvarí. TEST horľavosti  video.

Nie málo hotelov táto vlastnosť textílií zachránila od reálnej hrozby vyhorenia. Predpokladáme, že v blízkej budúcnosti aj u nás, tak ako vo vyspelých európskych krajinách, budú poisťovacie spoločnosti pozitívne zohľadňovať túto skutočnosť pri uzatváraní poistných zmlúv ( v súčasnosti povinnosť mať nehorľavé textílie majú hotely nad 3 ̽ ̽ ̽ alebo 110 lôžok).

Estetická životnosť záclony

Reálna životnosť záclony končí v 99% percentách roztrhnutím, či už je to vinou nedbanlivého zaobchádzania zo strany hostí alebo objektívnou prevádzkovou náročnosťou. Záclona je takpovediac v prvej línii, nakoľko patrí v hotelových izbách k najpoužívanejším tkaninám, odporúčame preto k výberu pristupovať naozaj dôsledne. Nie je záclona ako záclona.

I keď na prvý pohľad sú dve kvalitatívne odlišné záclony (obe z polyesteru) na nerozoznanie, pri detailnejšom pohľade skúsené oko rozpozná rozdiel. Rozdiel v odolnosti a trvácnosti kvalitnejších záclonových textílií, ktoré disponujú napr. takými vlastnosťami ako:

– majú krajšiu a jemnejšiu štruktúru – menej sa „zaťahujú“

– na pohľad pôsobia menej umelo – synteticky

–  sú padavé

–  utlmujú zvuky

Starostlivosť o záclony

Lepšiu odolnosť získavajú aj tým, že sú vyrobené novým technologickým spôsobom tkania a majú rozdielnu hrúbku vlákna oproti klasickým záclonám. Ak má záclona navyše označenie EASY CARE ( tkanina je ošetrená, aby sa eliminovala krčivosť materiálu), okrem dobrej estetickej životnosti disponuje aj vlastnosťou, ktorú ocení hotelový „house keeping“.

No a v konečnom dôsledku to ocení aj majiteľ hotela v znížených nákladoch, (cena kvalifikovanej ľudskej práce za  údržbu hotelových textílií). Záclony s týmto označením výrobcovia odporúčajú po vypraní nanajvýš veľmi krátko a ľahko prežehliť.

Naša osobná skúsenosť: Pri easy care záclonách, materiál vôbec nepotrebuje žehliť, stačí ak sa perie pri nízkych teplotách s nízkymi otáčkami a priamo sa zavesí späť na závesný systém.

zehlenie_starostlivost

Životnosť záclon úzko súvisí so závesným systémom, ktorý ovplyvňuje pohyblivosť a plynulé presúvanie úchytov na koľajnici. Ak závesný systém nefunguje správne, hoteloví hostia spravidla nešetria na sile dostať záclonu do želanej polohy, a tým sa záclona ľahko môže poškodiť.

Ďalším dôležitým faktorom pri šetrení nákladov je uchytenie háčikov záclon na závesný systém (giady, koľajnice). So systémom uchytenia „click“ nie je už viac potrebné háčiky zo záclony dávať dole. Záclona sa môže prať spolu s háčikmi, ktoré sa znovu len veľmi rýchlo naklikajú späť na závesný systém, čo ušetrí skutočne veľa pracovného času. Háčiky sa nelámu, dobre držia, nepoškodzujú záclonu.

zaclona na okno

Dizajn

Šírka sortimentu záclon je v súčasnosti veľmi veľká. Kvalitná záclonová textília zvyšuje estetickú pridanú hodnotu (honosnosť až pompéznosť priestoru).  Hotelovým zákazníkom dávame do pozornosti možnosť ozvláštniť spoločenské hotelové priestory odvážnejšie ako je zvykom. A to najmä ak je záclona na okne dominantným prvkom bez závesov:

 • rôznorodým riasením (redšie, hustejšie) variáciou úchytov (na kolieskach, na putkách, s dekoračným tunelikom)
 • záclonovou lemovkou
 • šírkou riasiacej pásky
 • systematické rozloženie háčikov zase napomáha efektnému prekrytiu závesného systému
 • záclonu môžeme vynikajúco kombinovať

Riasenie záclon video

zaclonove rimske rolety

Praktickým pomocníkom pri tvorbe dizajnu záclony je aj olovko vo vnútri spodnej časti visiacej textílie (záclona sa nevlní, udržiava tvar a pekne „padá“). Od dostatočnej dispozičnej svetlosti priestoru záleží aj voľba farby záclon. Pri veľkých presklenných plochách si môže hotelier „dovoliť“ experimentovať s tmavšími farebnými odtieňmi textílií a nezníži tým svetelnosť priestoru, a pritom vytvorí útulnejšiu a intímnejšiu atmosféru.

Ak hotelové priestory nie sú dostatočne veľkorysé, čo sa týka svetlosti priestoru, odporúčame použiť klasickú mliečnu záclonu, ktorá pohlcuje svetlo len minimálne.

Dlhá záclona = elegancia, zvýšenie priestoru, jeho celkovej hodnoty, estetiky

Záclony vytvárajú „dizajnové teplo“

 • sú praktické
 • funkčné (tlmia priame slnečné žiarenie a zároveň prepúšťajú dostatok svetla)
 • sú veľmi dobrým prvkom na prepojenie dizajnu textílií s interiérom
 • výrazný prínos k celkovému vzhľadu

biela zaclona

Praktické rady alebo „učte sa na chybách druhých“

 • Ak svoju prevádzku rekonštruujete, alebo novo zariaďujete, pre lepšie organizačné zvládnutie navrhujeme a našim zákazníkom aj realizujeme šitie etikiet s označením čísla izby
 • Naši klienti vo veľkej miere odporúčajú a plne využívajú na žehlenie parnú stanicu, kedy je možné záclonu dožehliť aj keď už visí na svojom mieste
 • Odporúčame dôkladne ukončiť šnúrky riasiacej pásky (2x zauzliť), aby nedošlo pri manipulácii k uvoľneniu riasenia

Štandardná výška záclonových textílií je do 300cm, kde šírka v rámci sortimentu je dostatočne pestrá

Nad 300cm je sortiment výrazne obmedzený, ale je možný.

Záclony sa delia z hľadiska materiálu:

 • záclony z voálu
 • záclony z organzy
 • jednoduché, hladké
 • naturálny vzhľad, vytkaný jemný vzor alebo štruktúra
 • potláčané
 • vyšívané

dizajn zaclony

Kombinácie záclony a okenných dekorácií

 • záclona a rímske rolety
 • záclona a závesy
 • záclona a závesné systémy
 • záclona a navíjacie rolety
 • záclona a vitrážky

„TRENDY“ štýl

V posledných rokoch mnohí preferujú moderný štýl „holých“ stien, ktorý i my odporúčame najmä v horských hoteloch na vrchných poschodiach, kde sa žiada mať krásny výhľad na okolitú prírodu alebo končiare hôr.

Nie raz sme sa stretli s realizáciami, kde sme po pár mesiacoch fungovania prevádzky prišli do-zariaďovať interiér textíliami. Pocit z nedostatočnej intimity priviedol majiteľov spraviť ďalšie rozhodnutie a to bolo kontaktovať nás. V tomto prípade môžeme povedať, že pocit z dobrého dizajnu nie je podriadený dizajnu samotnému.

Autor článku:
Ing. Kamila Olejníková

Po rokoch v teréne som si našla svoje miesto pri manažovaní a zlepšovaní procesov, tvorbe marketingu a prezentácií našich výsledkov.

Podobné články