Kontakt: Ing. Ivan Olejník, mobil: 0907 793 503, email: olejnik@ovitex.sk  www.ovitex.sk

hotelovy textil Ovitex s.r.o.

Závesy v miestnosti sú skoro vždy to prvé, čo si všimneme po vstupe do nej, či už vedome alebo podvedome.

Závesy v reštaurácii, konferenčnej miestnosti alebo hotelovej izbe sú dôležitou súčasťou celkového návrhu interiéru. V prevádzkach ale v prvom rade potrebujete funkčné závesy. Závesy, ktoré Vám prácu zjednodušia a vyriešia problém prepúšťania svetla do interiéru a zároveň skrášlia celkový vzhľad miestnosti. Inšpiračné foto.

Závesy plnia dve základné funkcie

  • tieniacu
  • dekoratívnu

Ku pridanej hodnote funkcionality závesov patrí určite aj čiastočná  izoláciaintimita.

Stavebné nedostatky, ako sú popraskané steny, nerovnosť povrchu, roztrieštenosť priestoru, krytie závesných systémov, inštalácií atď. dokážeme vďaka vhodne zvoleným závesom premeniť na dizajnový prvok.

Akú úlohu plnia závesy?

Všetky miestnosti vo všeobecnosti potrebujú tzv. finálne doladenie interiéru. Na to slúžia  doplnky: lampy,  dekoratívne vankúše, obrazy na stenách atď. Tieto prvky je však nevyhnutné spolu dotvoriť a navzájom prepojiť. Práve túto úlohu spĺňajú závesy. Dokážu kompletizovať atmosféru tej ktorej miestnosti a vytvoriť tzv.genius loci.

Ak pri pohľade na prekrásne zariadenú izbu spozorujete určitú disharmóniu a nedostatok prepojenia všetkých vzájomných prvkov a to aj napriek milým dekoratívnym doplnkom, určite Vám napadne myšlienka, že takáto miestnosť pôsobí práve bez závesov ako nedokončená.

Existujú okolnosti, kedy sú závesy v miestnosti nanajvýš nepraktické, napr. v priestoroch pracovne, pri umývadlách, drezoch atď. V týchto a podobných prípadoch odporúčame použiť rímske rolety alebo plisé rolety.

Vždy vopred odporúčame najskôr premyslieť všetky jednotlivé možnosti, ktoré sa pri dekorovaní okna ponúkajú. Prvoradý je výber farby a potom je potrebné definovať, aký celkový dojem by mal mať výsledný priestor. Dôležité témy ako zladenie jednotlivých farieb, druh a charakter použitej látky, hustotu riasenia a radšej výber závesného systému konzultujte s odborníkmi. Každá miestnosť má svoje vlastné potreby a nedokonalosti, s ktorými je nevyhnutné sa „popasovať“. Práve pri ich riešení uvítate skúsenosti odborníka.

zavesy_zlatej_farby

Je to jedna z najmenších rozpočtových investícií  s výrazným výsledným efektom

Výber závesov ku konkrétnemu interiéru

 

Je miestnosť bez svetla a fádna? Ak je to tento prípad, potom radšej volíme svetlé priesvitné závesy, ktoré umožnia preniknúť svetlu v dostatočnej miere a pritom doprajú pocit súkromia aj počas dňa. Ak je nevyhnutný prísun stáleho denného svetla, odporúčame závesy upevniť na  taký závesný systém, ktorým sa závesy budú dať odtiahnuť až za zorné pole presklenej časti okna a nebudú tak brániť prieniku svetla do miestnosti.

V prvom rade odporúčame zvážiť účel a funkciu, ktorú by mali závesy plniť. Potom je potrebné zohľadniť najlepší možný spôsob, akým by danú miestnosť obohatili. Jedná sa o plánované závesy pre spálňu (hotelovú izbu), kde popoludňajšie krátke spánky a vylihovanie sú rutinou? Potom závesy, ktoré dokážu zabrániť prieniku denného svetla, budú pre tento účel najvhodnejšie.

Pre hostí prinesie vítanú dizajnovú zmenu, pocit útulnejšieho prostredia, poprípade dokonalé žiadané tienenie.

Čo dokážu závesy?

Fotografie dnes predávajú! Pekná fotka  = obsadená izba

Závesy dokážu zmeniť opticky aj veľkosť izby. Ak potrebujete izbu „na pocit” zväčšiť, zvoľte farebný tón závesov v tom istom odtieni, ako je farba stien v izbe. To nevyhnutne neznamená, že farba závesov musí byť totožná s farbou stien, stačí, ak použijete podobný farebný odtieň. Alebo zvoľte záves vo viacerých farebných tónoch, ktoré budú spolu ladiť s farbami v miestnosti. Vzor by mal byť malý, ten ešte viac zvýrazní pocit väčšieho priestoru.

Ak je miestnosť rozlohou veľká a vy chcete naopak zredukovať pocit jej veľkosti, odporúčame ťažšiu – hrubšiu tkaninu a výrazné farby, ktoré budú v kontraste s použitými farbami na stenách. Ak si prajete komplikovanejšie vzory, vyberajte veľké a konkrétne motívy. Taktiež sú vhodné tie isté vzory tkanín na posteľných prehozoch, ktoré budú spolu so závesmi v súlade a vytvoria pocit útulnosti, ktorá väčšinou v rozľahlých izbách práve chýba.

Aké závesy na atypické okno? Skoro v každom dome sa takéto aspoň jedno okno môže nachádzať. Toto je príležitosť pre vás, aby ste sa k tomuto problému postavili ako k výzve. Určite bude potrebná trpezlivosť a rada odborníka, ale na konci Vám bude odmenou príjemný pocit.

Závesy  taktiež pomáhajú meniť akustiku miestnosti, účinne pôsobia ako tlmič zvuku.

Ak je investícia dobre zvládnutá, prinesie pre personál a hostí benefit v podobe jednoduchej a bezproblémovej  manipulácie

prezidentský ap.2

Typ a druh závesov úzko súvisí s voľbou závesného systému

  • závesy na garniži
  • závesy na giade (kovové koľajnica)-stropná, stenová
  • závesy na plastovej koľajnici
  • závesy na kolieskach so silikónovou vložkou vo vnútri kolieska (veľmi tichý pohyb po tyči)
  • závesy na garniži uchytené “žabkami” (neodporúčame do prevádzky – veľká prácnosť pri vešaní)

Výber závesného systému

Výber závesného systému závisí od celkového dizajnu hotelovej izby (hotela). Pri nových a  moderných interiéroch volíme jednoznačne kovové koľajnice s naklikávacími háčikmi (výrazne ušetria čas). Záves má vďaka našitej riasiacej páske nadvýšenie, ktoré dokáže prekryť výšku koľajnice.

V historicky, vintage alebo vidiecky zariadených hoteloch prevládajú závesy na garniži s kolieskami, ktoré podčiarkujú vybraný osobitý štýl hotela, (aby sa predišlo sklamaniu po krátkom používaní garniže, odporúčame jednoznačne použiť dostatočne pevnú tyč s kvalitným uchytením).

Ak technické možnosti nedovoľujú zvoliť správny dizajnový typ garniže alebo kovovej koľajnice, existuje niekoľko riešení, no najbežnejším a najpoužívanejším spôsobom je prekrytie závesného systému lambrekýnom. (viď foto)

vila_kollar_kolajnice

Závesy plniace dekoratívnu funkciu musia akceptovať rôzne technické parametre a účel priestoru, v ktorom sa nachádzajú. Napr. špeciálnou technickou požiadavkou na závesy, určené pre fajčiarske miestnosti, je nehorľavosť.

zaves_trojuholnikove_okno

V historických hoteloch je nutné rešpektovať zväčša zložitosť stavebných otvorov, ktoré si často vyžadujú výnimočné riešenia a pritom zachovávajú dôraz na autentickosť priestoru.

Pri dekorovaní okien sa nevyhneme rozhodnutiu týkajúceho sa dĺžky závesov. Vo všeobecnosti platí, že dlhé závesy od stropu až k podlahe sú vhodné v súčasných moderných interiéroch.

V nich práve strohosť štýlu vytvára priestor, aby vynikla farebná škála textílií v celej výške a šírke miestnosti (riešenie od steny k stene).

Vyššia hustota riasenia závesov dokáže „zmäkčiť“ hotelovú izbu a prispeje k útulnosti celého priestoru.

Funkčné závesy Blackout

V súčasnosti stále ešte väčšina hotelierov nepozná výborné vlastnosti tkaniny blackout, ktorá disponuje výraznou prednosťou

– vie zabrániť prieniku svetla takmer na 97%. Tieto závesy sú výbornou investíciou a riešením v mnohých situáciách a pri rôznych štýloch.

Vo všeobecnosti sú závesy blackout hrubé, na pohľad ťažké, honosné a krásne padavé. Dokážu takmer kompletne zabrániť prieniku svetla z vonkajšieho prostredia, zahrňujúc UV žiarenie. Bežné závesy zabraňujú len čiastkovým prienikom svetla.

Pre ľudí, ktorí pracujú v noci a potrebujú sa vyspať počas dňa, blackout závesy im môžu výrazne napomôcť. Nočný spánok nahradiť počas dňa pri dennom svetle je skoro nemožné. Výskum poukázal, že ľudia, ktorí nezažívajú pocit úplnej tmy, majú deficit melatonínu.

Použitie blackout závesov môže slúžiť aj ako dobrá ochrana pred pouličným svetlom. Uplatnenie si nájdu najmä pri hoteloch mestského typu, v husto zastavaných oblastiach a centrálnych zónach.

V zahraničných hoteloch prevláda pri blackoutových závesoch spôsob zavesenia, kedy  je tkanina položená až na zem, dokonca je dlhšia o 3-4cm. Pri takomto uložení záves pôsobí honosnejšie a vynikne padavosť textílie. Z technického hľadiska sa pri presahu až na zem nevytvára žiadny svetelný lúč na spodnej hrane a tak záves dokonale zabráni prieniku svetla.

funkcny_zaves

V reštauračných podmienkach máme vďaka závesom a ich farebnej škále, štruktúre a  padavosti široké možnosti pretvoriť samotný priestor podľa účelu, ktorý má daný priestor tematicky spĺňať. (svadobná sála, maturitný večierok atď.) V kombinácií najmä so záclonovinami dokážeme vyriešiť aj technickú stránky ako napr. tienenie podľa želania, kedy využívame záclony s rôznym stupňom schopnosti lomiť svetlo.

 V hoteloch, vstupných lobby a v reštauráciách nie sú zriedkavosťou panoramatické okná. Zastávame názor, aby hotelieri využili možnosť textilného sortimentu a zvolili si profesionálne riešenie, ktoré uprednostňuje použiť textíliu širokú 280 cm, kedy vznikne efektné riešenie bez zošívania.

Štýlové a nadčasové závesy

Jednoduché závesy sa dajú dotvoriť a tým zvýšiť ich kredit nenáročnými riešeniami – štepovanie, obšívanie, lemy, krajka, poprípade vytvoriť  dizajn iným netradičným spôsobom, napr. použiť identitu miesta,kraja,historickosť, lokálnu symboliku (Vysoké Tatry-plesnivec, čičmanský vzor atď). Tento typ detailu ostáva v priebehu času stále “in”.

Druhou možnosťou, ako zvýšiť kredit jednoduchších závesov, je zahnutie giady (hliníkovej koľajnice), viď foto, ktoré zabezpečí, aby zo strany v smere pohľadu nebolo výrazne vidieť napr. tenkú priehľadnú textíliu, čo by ešte znižovalo jej pohľadovú hodnotu.

Zatemnenie salónikov a konferenčných miestností

Aktuálnou témou pri hoteloch, orientovaných na biznis klientelu, je dekorovanie konferenčných miestností. U takýchto miestností volíme strohé, jednoduché, svojim dizajnom nerušivé riešenia s dôrazom na zatemnenie. Napr. pre možnosť video projekcie.

Veľmi dobrou voľbou sú japonské panely, ktoré svojim biznis charakterom vedia zaujať aj prakticky zatemniť. Japonské panely však neodporúčame ako riešenie na dekorácií okien na hotelových izbách.

zatemnujuci_zaves_na_kolajnici

spokojní hostia =spokojný personál = spokojný majiteľ

 

 

Autor článku:
Ing. Kamila Olejníková

Po rokoch v teréne som si našla svoje miesto pri manažovaní a zlepšovaní procesov, tvorbe marketingu a prezentácií našich výsledkov.

Podobné články