Hotelový textil na mieru

Aké sú rozdiely v kvalite hotelového textilu? Dá sa pri kúpe ušetriť? Môže hotelový textil vyzerať dobre aj po dvoch rokoch používania?

Môžem ušetriť „lacnejšími” textíliami?

Toto sú otázky, ktoré si kladú mnohí prevádzkovatelia hotelov a penziónov. Odpovede nájdete v tomto článku.

Hotelový textil je nevyhnutnou súčasťou každého ubytovateľa.

Rozdiely v kvalite textilu môžu byť naozaj výrazné.

Sledovať pri výbere prevádzkových textílií kvalitu a náročnosť ošetrovania je najdôležitejšie.

hotelový textil v izbe

Každý materiál, ktorý nakupujete pre hotel, penzión alebo reštauráciu, by mal byť určený na záťažové, denné prevádzkové použitie.

Na čo by ste pri zariaďovaní novej prevádzky nemali zabudnúť?

Základné hotelové textílie na izbu:

 • paplóny a vankúše
 • posteľné obliečky
 • prestieradlá
 • chrániče na matrace
 • uteráky a osušky
 • froté predložky
 • hotelové papuče
 • hotelové župany

Kvalita, dizajn a celková úroveň by mala byť prislúchajúca kategórii vašej prevádzky.

postelne biele hotelove obliecky

Ak nakupujete pre novo otvorený hotel alebo reštauráciu, dôkladne si prezrite vzorky, porovnajte parametre,

vyžiadajte si od dodávateľov referencie a vzorky na pranie. Myslite na to, že potrebujete hotelový textil na mieru pre vaše prevádzkové užívanie.

Viac o konkrétnom hotelovom textile pozrite tu >>.

Kvalita hotelového textilu prináša zisk.

Dobrý nákup od dôveryhodnej firmy na základe referencie Vám môže ušetriť stovky eur, mnoho energie a času.

V momente kedy sú viditeľné na textile známky používania (žmolky, vyblednuté farby, dierky, páranie lemov), výrazne klesá jeho hodnota a prínos k celkovému pozitívnemu hodnoteniu pobytu.

wellness textil pre hotel

Textílie sú o dôvere, o pocite čistoty, novoty, o vyjadrení ako Vám záleží na pohodlí a pocitoch ubytovaných hostí. Súhlasíte so mnou?

Pre majiteľov, managerov alebo prevádzkarov, by mala byť súčasťou práce aj starostlivosť a sledovanie opotrebovania textilu vo svojej prevádzke. Predídete tak nepríjemným situáciám a záporným referenciám.

Ako hosť vníma hotelové textílie po príchode na izbu.

Často krát hostia prichádzajú v noci a jediné čo vnímajú je voňavá, mäkká posteľ s poriadnym vankúšom, čistý uterák a sprchovací kút.

Čo na Vás pôsobí lepšie: malá čistá izba s bielymi textíliami alebo rekonštruovaná izba, kde nezostali peniažky na poriadny vankúš alebo savý uterák? Položte si túto otázku a pozrite sa na to očami hosťa. Veď aj vy navštevujete hotely. Páči sa Vám, ak sa utierate do osušky a tá škriabe? Je vám príjemné uložiť sa do postele a prikryť sa perinou, ktorá má viditeľne toho za sebou dosť?

Páperové periny

Hosť v cudzom prostredí má zaostrené vnemy a podprahovo hodnotí rôzne drobnosti, úhľadnosť, čistotu aj kvalitu textílií, ktorých sa dotýka.

Príjemné, čisté a kvalitné textílie majú blízko a to doslova k telám hostí a tým pádom k Vašim referenciám.

Ako to už býva, v cene je vyjadrená kvalita použitých materiálov a jednotlivých procesov pri výrobe.

Vedieť o rozdieloch textílií je nevyhnutá potreba pre dobrý nákup, ktorý Vám ušetrí peniaze a energiu.

restauracny textil

Ošetrovacie symboly a prvé pranie hotelového textilu.

Ošetrovacie symboly by mali byť súčasťou každého hotelového produktu. Ďalšou alternatívou je dokument k ošetrovaniu, ktorý Vám pošle dodávateľ.

Štandardom je to hlavne pri okenných dekoráciách, prehozoch, dekoračných obliečkach.

Ak budete prvýkrát prať nové produkty, ktoré majú iné (hlavne citlivejšie) podmienky údržby, upozornite nato osobne Váš personál, prípadne personál práčovne.

Ideálny stav je osobné odovzdanie a podpis, že sú informovaní o podmienkach. Každá tkanina má štandardné parametre ošetrovania.

Je jednoduchšie venovať pár minút upozorneniu a predísť zbytočnému poškodeniu tovaru.

obrus do restauracie

Podľa čoho si teda textil do hotela vyberať?

 • paplóny a vankúše – povrchový materiál, hmotnosť výplne (bohatý objem), zips (možnosť regulovať objem), prešitie, kvalita dutého vlákna, ošetrovanie
 • posteľné obliečky – kvalita a jemnosť priadzí, hustota tkania, zrážanlivosť, kvalita šitia, celkový dojem. Viac informácii si prečítate v pripravovanom článku o hotelových obliečkach.
 • prestieradlá – v plátnovej alebo atlasovej väzbe, hustota tkania, plošná hmotnosť, kvalita priadzí (často je možná vidieť už voľným okom)
 • uteráky, osušky, župany – hmotnosť, použitie jedno alebo dvojslučkovej priadze, ukončenie krajov (bordúra, hladké), spôsob a kvalita obšitia
 • chrániče – vrchný materiál, typ záteru, teplota prania, spôsob uchytenia (na spôsob plachty s gumičkou, gumy po rohoch)
 • prehozy a obliečky na dekoračné vankúše – dobre stanovený rozmer, vrchný materiál jeho kvalita a materiálové zloženie
 • záclony a závesy – nehorľavosť, úpravy easycare, materiály ovplyvňujúce akustiku, tepelnú izoláciu, blackout, dimeout, použité riasenie, typ riasenky, ťažítka, spôsob a kvalita šitia, možnosti ošetrovania
 • obrusy – hmotnosť, šírka tkaniny (by mala zodpovedať šírke obrusov), materiálové zloženie vhodné podľa možností Vašej údržby, obecne náročnejšie sú obrusy z prírodných vláken, teflónová úprava, spôsob obšitia alebo úpravy krajov
 • banketové sukne – použitý materiál (možnosť s teflónovou úpravou) a jeho úpravy, spôsob ušitia, použitie suchého zipsu, riasiacej pásk

Banketová sukňa

 

Existuje mnoho ďalších parametrov, ktoré je ideálne prebrať osobne s odborníkom, aby boli materiály prispôsobené presne Vašim potrebám a požiadavkám.

Ak vám záleží na zvýšení návštevnosti prevádzky, zamyslite sa aj nad kvalitou vašich hotelových textílií. Pokiaľ potrebujete poradenstvo profesionálov, neváhajte nás kontaktovať hneď teraz.

Autor článku:
Ing. Kamila Olejníková

Po rokoch v teréne som si našla svoje miesto pri manažovaní a zlepšovaní procesov, tvorbe marketingu a prezentácií našich výsledkov.

Podobné články