Letná terasa, ktorú hostia milujú

Dnes si môžeme posedenie na letnej terase vychutnať v mnohých hoteloch, reštauráciách alebo kaviarňach. Podľa čoho si vyberajú klienti, kde si dajú obed s kolegom, kávu s priateľom?

– Prostredie

– Pre fajčiarov alebo nefajčiarov

– Výber jedál, nápojov- Ochota personálu

  20160523_193119 

„Aj vaši hostia milujú mihotavé svetlo lampášov, romantické plamienky sviečok, mäkké deky, živé kvety a lákavú vôňu kávy. „

Ako prilákať hostí práve na Vašu terasu?

U letných terás idú návštevníci vyskúšať nové prostredie, novú atmosféru, sledujú imidž danej prevádzky. Klient si chce posedieť a príjemné sa cítiť aj niekoľko hodín, preto je potrebné zabezpečiť aj deky, sedáky, vankúše na stoličky, dekoračné vankúše alebo iné prikrývky.

Príjemné večerné sedenie zaručí aj svetlo, ktoré láka hostí na terasu. Lampáše, lampy alebo sviečky v sklenených svietnikoch.

Dekorácie

Lákavá môže byť aj hudba, ktorá privedie hostí práve k vám.

Výšku tržieb značne ovplyvníte tým, aké prívetivé a príjemné prostredie pre vašich klientov pripravíte na terase, v letnej záhrade.

To všetko súvisí aj s opätovnou návštevou terasy, či odporúčaním príjemného posedenia aj ďalším návštevníkom.

Budeme sa pri letných záhradách venovať  predovšetkým téme PROSTREDIE. Je to kľúč k celkovej atmosfére letných posedení v exteriéri.

Sú klienti, ktorý uprednostňujú rušnú ulicu v krásnom historickom centre, alebo tí ktorí si vyberú záhradu s fontánkou a množstvom kvetín. Sú viaceré už pevne dané faktory a potom ďalšie, ktoré viete vytvoriť pre svojich klientov vy.

Základné podmienky pohodlného prostredia:

posedenie na terase

– Príjemné sedenie – možnosť sa oprieť, byť v mäkkom intímnom prostredí teplej deky, podsedáky na lavice, sedáky na stoličky, návleky na stoličky intimita miesta (oddelenie jednotlivých stolov)

– Možnosť zvoliť si intenzitu svetla – slnečníky (ak je to priamo pod oblohou), závesy, záclony, rolety (prestrešenie terasy)

– Celkový dojem – obrus, vázička so živým kvetom, na večer svietnik alebo iné dekorácie

ESTETIKA – PRAKTICKOSŤ – CENA: estetická životnosť

Spomínam si na posedenie na viacerých terasách. Jednoznačne je to nezameniteľná atmosféra v porovnaní s klasickým interiérom. Pamätám si tiež, že častým dôvodom prečo som nezostala dlhšie bolo nepohodlie po hodine sedenia.

  teflonove_obrusy

Aké nepríjemné pocity môžu zažívať Vaši zákazníci?

– Sedenie na priamom slnku

– Nepohodlné sedenie – tlačenie kresiel, operadiel, nevhodné tvrdé lavice bez sedákov alebo vankúšov

– Zima a chlad, vietor, hlučnosť klientov pri vedľajšom stole

– Fajčiarska zóna nie je oddelená

– Neobľúbená hudba a nahlas

Keď si predstavíte svoje posedenia na letnej terase, určite nájdete situácie kedy by malá deka alebo sedák vyriešili Vašu nepohodu.

sedaky_na_terasu

 Sedáky – praktickosť a vhodná látka

  1. A)Lacné sedáky na 1 sezónu – poťah bez zipsov, väčšinou slabé šnúrky, časom vytrhnuté, nevhodné jednofarebná látka, na ktorej vidieť fľaky, opotrebovanie, žmolky. Najlacnejšie sú sedáky z tenkej 100% bavlny: rýchle vyšúchanie, vyleznutie farby, deformovanie sedáka, ťažké pranie pokiaľ nie je možné prať poťah samostatne.

Často krát už po 3 mesiacoch je neestetický,“ nepozýva“ klientov.

  1. B)Kvalitné sedáky– tkanina s vyšším podielom polyesteru (možno aj 100% polyester) ideálne so vzorom, ktorý predlžuje estetickú životnosť či už sa jedná o podsedák, podušku alebo vankúš bez nutnosti prania. Jednoducho fľaky nevidieť a teda šetríte celý produkt. Kvalitné viazanie, prilepenie suchého zipsu, ktoré vydrží aj v ťahu pri otáčaní hosťa na stoličke, alebo lavici.

obrusy a sedaky

Dobre zvolená látka (odolná voči oderu a oteru) šetrí peniaze za nutné opakované šitie,pranie, teda predlžuje estetickú životnosť podsedákov, dopĺňa dizajn celého objektu, pozýva klientov – láka k vychutnaniu si práve Vašej kávy, obeda, atmosféry Vašej reštaurácie.

Deka je univerzálny pomocník na terase. Ak neinvestujete so sedákov, tak do deky jednoznačne. Vďaka deke spríjemníte komfort sedenia, minimalizujete nepohodlnosť dlhodobého sedenia. Samozrejme ju využijete pri večernom posedení ale aj v chladnejších dňoch umožníte hosťom vychutnať si pod slnečníkom letný dáždik.

mikro deka

Malé jednoduché deky zo 100% polyesteru úplne postačia – sú skladné, ľahko sa udržiavajú.

Malé deky na terasu – 150×200

Obrus – pozvánka k štýlovému posedeniu

DSC01894 terasa Žilina

Obrusy na terase sú odrazom reštaurácie na úrovni. Pre Vás ako prevádzkovateľa je to na prvý pohľad vyšší náklad a viac starostí pri zmenách počasia. Docielite však neopakovateľnú atmosféru, kde prepojíte pocity komfortného interiérového sedenia s nezameniteľnými výhľadmi v historickom centre alebo prírodnými úkazmi zapadajúceho slnka, dúhy alebo príjemného vetríka.

U obrusov odporúčam vyberať tkaniny s viac ako 50% polyesteru. Zabezpečíte hlavne farebnú stálosť a jednoduchšiu starostlivosť. Obrusy s potlačou tematicky naväzujúc na účel prevádzky napr.(kaviareň-kávové zrná) tak isto prispievajú k celkovému dobrému pocitu z letnej terasy. Vlastná potlač loga sa môže stať najlacnejším spôsobom prezentácie prevádzky alebo vyberte si z ponuky vzorov:  http://www.ovitex.sk/teflonove-obrusy-vzorovane/

Polootvorené terasy a tienenie

Najmä u polootvorených presklenných terás môže byť nevýhodou prehrievanie. V letných mesiacoch je dôležitá možnosť vetrať a teda schladiť , zapnúť klimatizáciu alebo zatiahnuť závesy (stiahnuť rolety). Voľba závesov alebo záclon na terasu určite nebude omylom. Dlhé závesy a záclony dodávajú interiéru krásu, ladnosť, zvyšujú jeho pohľadovú hodnotu. Vyberte si štýl v akom ladíte ostatné časti interiéru naviažete tak na celkový dizajn svojej prevádzky. Nezabudnite, že v lete je dovolené viac. Veľké kvety, pestré farby, rozkošné karo, čipky to všetko môžete kombinovať a vytvoriť skutočne výnimočný štýl práve Vašej terasy.

Ak ste odvážny, zabudnite na konvenciu a prekvapte svojich hostí látkami s vôňou levandule, kávy, alebo exotických kvetov. Je to pár mesiacov v roku kedy si užívame aj v prírode pestrosť a voľnosť.

Kontakt: Ing. Ivan Olejník, mobil: 0907 793 503, email: olejnik@ovitex.sk , www.ovitex.sk

 

 

Autor článku:
Ing. Kamila Olejníková

Po rokoch v teréne som si našla svoje miesto pri manažovaní a zlepšovaní procesov, tvorbe marketingu a prezentácií našich výsledkov.

Podobné články