Damaškové obrusy od minulosti po súčasnosť

Aký obraz Vám naskočí pri slovách „damaskový obrus“?

Mne osobne sa vynoria spomienky na babičkin bielučičký naškrobený, čistotou voňajúci obrus s vytkanými nádhernými kvetinovými motívmi….
Bolo to už tak dávno…V minulosti naše prababičky bielizeň prali ručne, bez pracích prostriedkov s bieliacimi účinkami, a predsa obrusy nemali škvrnky. Slniečko damaškovú tkaninu krásne vybielilo, obrus bol bielučký aj bez chemických prostriedkov a zostal taký dlhé roky.

A viete, kto má zásluhu na tom, že bielizeň má vytkané nádherné motívy? Všelijaké kvetinové, geometrické, zvieracie, prírodné, domčeky, písmenká…?
Za to vďačíme pánovi Joseph-Marie Jacquardovi, ktorý žil v rokoch 1752 – 1834, francúzsky vynálezca, ktorý zostrojil prvý programovateľný stav (= tkáčsky stav, t.j. stroj).

joseph maria jacquard1

Vymyslel špeciálne tkanie, ktoré sa ešte aj dnes nazýva podľa neho: „žakárová väzba“. Už v tej dobe vynikla hlavne na damasku.  Vzory sa najprv ručne vytĺkali do veľkých diernych štítkov, tzv. kariet, a potom sa tkali na žakárových tkáčskych  stavoch.

Bohatý žakárový vzor je krásny, romantický, luxusný, zaváňa nostalgiou po starých noblesných časoch.

A aké ponuky u damaškových obrusov môžeme očakávať dnes ?

U damaškov by mala byť dodržaná podmienka použitia kvalitnejších priadzí, teda tzv. česaných priadzí. Sú jemnejšie a doslova „česané“. To je veľký rozdiel oproti mykaným bavlneným priadzam, ktoré sú zatkávané do bežného plátna.

V súčasnosti sa zjednodušila aj väzba. Obrusy v hoteloch a reštauráciách majú hladký vzor, už nie sú tkané bohatým žakárovým vzorom…

V dnešnej dobe ponúkame damaškové obrusy v týchto variantoch:

  • obrusy s bordúrou po dvoch stranách alebo po štyroch stranách
  • obrusy s vytkanými štvorcami
  • obrusy s kvetinovými vzormi

Pre ľahšiu údržbu a nižšiu krčivosť  damaškové obrusy sa tkajú z bavlny v kombinácii s umelým vláknom, polyesterom. Zachovávajú sa tak vlastnosti prírodných vlákien a ich údržba je oveľa ľahšia.

 

 

Autor článku:
Ing. Kamila Olejníková

Po rokoch v teréne som si našla svoje miesto pri manažovaní a zlepšovaní procesov, tvorbe marketingu a prezentácií našich výsledkov.

Podobné články