Prehoz, denná deka a dekoračné vankúše

Hotelová izba máva štandardne na posteli dennú deku alebo tzv. prehoz a k nemu zladené dekoračné vankúše

-Ako vybrať a zladiť dekoračné prehozy a vankúše?

Kaviareň Divná pani Banská Štiavnica 3

-Dekoračné šály a prehozy ako šperk pre hotelovú izbu

Prečo dať na posteľ dekoračný prehoz?

Dnes predáva internet, booking, fotografia na stránke.  Image pomocou nápaditých dekoračných vankúšov na sedačke, kreslách alebo na posteli je skutočne výrazný. Prehoz na posteli je neodškriepiteľný posun v estetike hotelovej izby. Dekoračný prehoz je o naladení, o emócií , je pozvánkou vychutnať si výnimočnú atmosféru, ktorú si málokto doma dopraje. Bohato nadekorované hotelové lôžko pôsobí ako garancia hojnosti, oddychu. S celkovým dizajnom vyjadruje hodnotu, ktorú je hosť ochotný zaplatiť. Čím originálnejšie fotografie, prostredie hotela, samotné služby, možnosti relaxu v hoteli a jeho okolí, tým lákavejšie je pre klienta vybrať si práve Vás.

hotelovy_apartman_prehoz

Rozmery môžu byť rôzne v závislosti od vkusu a od požadovanej praktickosti. Niektorí hotelieri uprednostňujú široký prehoz skoro cez celú posteľ iný len krátky „šál“ , čo je  najlepšia a najkrajšia dĺžka prehozu nie je ľahké definovať. Do úvahy je potrebné zobrať celkový štýl hotela a neodbočiť z dizajnového zámeru, ktorý chcete vpečatiť Vášmu hotelu.

Tkanina určená na prehoz, aby bola funkčná aj po dlhšom čase mal by byť málo krčivá, bez lesku najlepšie so štruktúrou – nenáročná na údržbu.

(hostia prehoz nešetria).

Veľkosti izby a samotnej postele

Väčšie izby, vyšší štandard-komfort alebo väčšia posteľ potrebuje väčší dlhší prehoz. Čím dlhší je prehoz, tým elegantnejšie, luxusnejšie pôsobí. V apartmánoch najvyššej triedy je možné, aby sa prehozy dotýkali alebo dokonca ležali na zemi.

denna deka

Štýl hotelovej izby

Výber materiálu vzoru, štruktúry je závislý na dizajne izby a celého hotela, nie je   na škodu zohľadniť okolité prostredie v ktorom sa  nachádza (horské prostredie, lokálne osobitosti).

– Najpoužívanejšie rozmery dekoračný šál (prehoz)– cca 70cm široký pás látky, podšitý a vyplnený rúnom x dĺžka podľa šírky lôžka min + 20 až 45 cm po každej strane previs.

– Dekoračný prehoz (šál) – cca 130cm široký x šírka postele + min 20 až 45cm po stranách previs

Oba produkty majú pomerne vysokú spotrebu materiálu a práce. Ak sa skutočne rozhodnete pre kúpu prehozov a šálov NEŠETRITE na kvalite tkaniny. Dajte si urobiť vzorkový produkt , sledujte – (či sa tkanina príliš nešmýka, či nie je prehnane krčivá) a hlavne náročnosť údržby. Profesionáli Vám poradia aké kritéria majú vplyv na výsledný efekt no rozhodnutie výberu je na Vás.

prehozy_ovitex

Menej náročné tkaniny: 100% polyester alebo alternatívy s minimálnym podielom nad 60% polyesteru zabezpečujú minimálne krčenie, zrážanlivosť, rýchle schnutie, lepšiu manipuláciu pre personál.

Stupeň náročnosti ošetrovania priamo úmerne závisí od dizajnu látky. Hladké, svetlé a lesklé látky sú omnoho náročnejšie. Jednoduché znečistenie, zatiahnutie alebo opotrebovanie je viditeľné skôr, teda ho musíte častejšie prať a tým sa taktiež skracuje jeho estetická životnosť.

hotelove_postele_prehozy

Prehozy a ich estetická životnosť

– je estetickým doplnkom interiéru, je prínosom len dovtedy kým je krásny a neopotrebovaný. Vyberajte si kvalitnú látku ideálne s čalúnickými parametrami, kde je nižší predpoklad žmolkovania, ošúchania a vyblednutia farieb aj po častých praniach a po dlhodobom používaní.

Výborné skúsenosti máme s tmavšími, štrukturovanými tkaninami, ukazujú sa aj po rokoch používania ako minimálne náročné na údržbu. Jeho prínos po rokoch dobrej služby, s minimálnou pozornosťou personálu sa Vám určite vráti.

Podobne je to aj u prehozov a šálov so vzorom. Dobrú službu urobia väčšie vzory alebo drobné káro.

Základné predpoklady spokojnosti

 • Látka, ktorá sa dobre udržiava, minimálne krčí
 • Rýchlo a jednoducho schne
 • Je doplnkom – šperkom pre celkový dizajn izby

Prehoz je ako marketingový bonus a použiť sa dá na odlíšenie interiéru, kategórií izieb. Prehoz alebo denná deka s vyšitým logom zvyšuje úroveň hotela v očiach hostí. Prehozy a vankúše sú skvelým miestom, kde môžete prezentovať v závislosti od celkového dizajnu svoje logo. Ale aj nadviazať na image celého hotela. Napríklad vyšitý regionálny motív podporí vidiecky nádych, originalitu a stane sa dokonca ústredným motívom v rámci celej hotelovej izby. 

Hotelová izba s dekoráciami

Ako urobiť z klasického dekoračného vankúša šperk interiéru.

dekoracne_vankuse

Ak sa bojíte použiť výrazné farby na prehozoch, alebo Vám to priestorové danosti neumožňujú, vyhrajte sa s dekoračnými vankúšmi. Klasikou pred pár rokmi bolo vankúše 40*40 cm. Štvorec v celom vnímaní dizajnu nepôsobí tak hladko, prirodzene ako obdĺžnik rôznych rozmerov ( napríklad 25*50, 35*50cm). Ďalšou možnosťou je ušitie obliečky s ozdobným lemom, vyšitým logom alebo použitím iného  motívu.

NIČ STE NEZMEŠKALI – Dekoračný vankúš môže byť veľkou zmenou za pár Eur. Pokiaľ máte izby pár rokov po rekonštrukcii ale chcete svojim klientom dopriať zmenu. Dekoračný vankúš je výborným a nápadným prvkom za nízko nákladovú investíciu.

PODMIENKA u dekoračných vankúšov – Polyesterová náplň so zipsom. Kľúčovým prvkom je práve zips (vďaka ktorému vieme kedykoľvek doplniť polyesterovú výplň). Vzhľad a estetický prínos dekoračného vankúšika je závislý od jeho plnosti.

Hotel Kontakt Stará Lesná

IMG_1957

Kaviareň Divná pani Banská Štiavnica

Dekoračné vankúše oslovia Vašich hostí či už na recepcii, v kaviarni, reštaurácii alebo na letnej terase.

Ošetrovanie:

Pranie prehozov a vakúšov odporúčame na nízkych teplotách, pri nízkych otáčkach. Jemné prežehlenie ideálne parnou stanicou uľahčí manipuláciu pre Vaše chyžné a dosiahnete vynikajúci výsledok.

Pomôcka 

Pri praní môžete použiť tzv. prací vak – sieťku na pranie s ktorou pranie vankúšových obliečok bude šetrnejšie (určite použiť pri vankúšoch s ozdobnými šnúrkami alebo volánikmi)

 •  s uzatvárateľným zipsom alebo zaťahovacou šnúrkou

 

Sprinboxové sukne k prehozu

Čo je sukňa na springbox? Sprinboxová sukňa?

Je to dekoratívna tkanina umiestnená pod matracom, ktorá pokrýva a skrášľuje prednú a bočnú časť konštrukcie postele (springboxu). Najčastejšie dekoruje 3 strany postele. V prípade, ak posteľ nie je umiestnená priamo pri stene a je viditeľná aj zadná časť postele, dekoruje sa sukňou aj štvrtá strana.

Prečo sa používajú sukne na posteľ?

 • Prispievajú k vytvoreniu jedinečného dizajnu a štýlu hotela.
 • Štýlovo okrášlia konštrukčnú časť postele.
 • Zakrývajú springbox konštrukciu (spodnú časť postele).
 • Znižujú prašnosť priamo pod posteľou a tým prispievajú k redukcii výskytu roztočov

V závere by sme zhrnuli najdôležitejšie informácie, s ktorými sme sa stretli počas rokov návštev našich hotelových partnerov. Dôležité poznatky o akých vedia majitelia hotelov, prevádzkári a riaditelia, ak premýšľajú nad referenciami, zvýšením obsadenosti izieb a apartmánov.

Podmienky pri výbere dekoračného textilu na hotelovú posteľ:

 1. Správny výber materiálu, ktorý vydrží niekoľko rokov a nie je náročný na údržbu pre personál.
 2. Estetický výber textílií, ktoré doplnia celkový štýl hotelovej izby.
 3. Profesionálne šitie textilných doplnkov.
 4. Kvalitné výplne so zipsom, ktoré sa po čase dajú vyplniť a pôsobia nadýchane.
 5. Lákavé dekorácie pre hostí, vďaka ktorým ich zlákate aj cez fotografie na bookingu.
Autor článku:
Ing. Kamila Olejníková

Po rokoch v teréne som si našla svoje miesto pri manažovaní a zlepšovaní procesov, tvorbe marketingu a prezentácií našich výsledkov.

Podobné články