Čo je to závesný systém? Je to mechanizmus, konštrukcia, koľajnice, garniže, koľajničky na ktorých sú zavesené záclony, závesy, rímske rolety, japonské panely, prípadne iné okenné dekorácie. A ako máte vedieť, čo si vybrať? Nasledujúce riadky Vám pomôžu si to ujasniť.

Závesné systémy, garniže pre hotel a penzión

_MG_1647

Hlavná úloha:

 1. Umožnenie zavesenia 🙂
 2. Minimálne úsilie personálu pri pravidelnej manipulácii pri praní
 3. Jednoduchá, tichá a ľahká  manipulácia pre klientov
 4. Hladký ničím neobmedzený pohyb „bežcov“

Možno si poviete aký je v tom rozdiel na rebríku je potrebné stáť stále…Nie je to tak celkom pravda.

Rozdiel v drobných úchytoch, ktoré „držia“ záclony a závesy je ohromný. V prácnosti môže  urobiť rozdiel aj 5 násobok času Vášho hotelového personálu stráveného pri vešaní dekorácií.

Ako? Ak Vás táto téma zaujala, čítajte ďalej:

Hlavná otázka pre hotel alebo penzión je zavesenie okenných dekorácií a funkčnosť ich závesných systémov na hotelových izbách. Najviac okien , ktoré sú najmenej pod „kontrolou“ sú práve tie na  izbách v hoteloch, tie ktoré potrebujete mať funkčne a prakticky vyriešené.

Kvalitný závesný systém – kovová hliníková koľajnica je investícia na dlhé roky.

Hliníková koľajnica prekrytá prednou lištou.

Závesné systémy

 1. Plastové koľajnice- najlacnejšia verzia
 2. Kovové tyče – garniže, garnižová tyč
 3. Kované tyče
 4. Drevené garniže
 5. Hliníkové koľajnice (giady)
 6. Hliníkové koľajnice so suchým zipsom
 7. Koľajnicový systém na japonskú stenu
 8. Mechanizmy rímskych roliet

Výsledný efekt spojenia závesných systémov s textíliami si môžete pozrieť na ovitex.sk

Závesné mechanizmy sú  nielen pre závesy a záclony ale aj pre iné dekoračné kombinácie napr.

 • Kombinácie – rímske rolety na garnižu
 • Japonské panely na plastovú koľajnicu
 • Japonské panely na falošnom systéme

Jednoduchá, tichá a hladká manipulácia

Priechodnosť systémov v konferenčných miestnostiach, salónikoch, reštauráciách a samozrejme v hotelových izbách. Zadrhávanie bežcov v koľajnici je zásadným problémom dlhších mechanizmov zložených min. z dvoch častí. Vyzerá to nevinne, avšak pri silnej a neodbornej manipulácii sa môžu poškodiť Vaše okenné dekorácie.

Kritéria ako si vyberať závesné systémy, koľajnice či garniže?

 1. Dĺžka okna (stena, ktorú potrebujete zakryť)
 2. Štýl interiéru – dizajn
 3. Počet okien
 4. Rozpočet (investujte do kvality, vráti sa rýchlo)
 5. Prevádzka vyžaduje prevádzkové riešenie
 6. Počet drážok na zavesenie – (záclona, záves, volán – tri drážky)

 Odporúčame profesionálne riešenie….tzv. Giady – Hliníkové koľajnice viď foto.

20150527_100718

Hliníkové koľajnice

Hliníkové koľajnice s naklikávacími bežcami, určite budete spokojný. Je to jednoduché a elegantné riešenie na väčšinu okien a pre väčšinu interiérov. Pre využitie hliníkovej koľajnice je nutné našiť riasiacu pásku na horný okraj , čo je dnes už štandardom.

Výhody kovových koľajničiek:   

 • Tichý, hladko a jednoducho sa pohybuje
 • Dĺžka základného profilu je 600cm a jeho nadpájanie (pri správnej montáži) hladký prechod
 • Minimálne viditeľný, nenarúša dizajn
 • Je ho možné čiastočne prekryť navýšenými záclonami a závesmi
 • Montáž do stropu aj do steny (aj kombinovaná)
 • Minimálny čas na rebríku
 • Farebné prevedenia: hnedé, zlaté, striebro matné (úchyty koľajníc nie sú vo farbe)

Je to skvelý a praktický závesný systém, ktorým vyriešite aj Vaše atypické okná. Jednoduchý systém so širokým využitím. Vhodný pre rodinné domy, kancelárie, hotely, obytné budovy

Praktickosť systému- názorné  video

Bez problémov sa dajú ohýbať a to ako vertikálne, tak aj horizontálne. Ohyb koľajnice na okrajoch  výrazne zvyšuje pohľadový kredit závesu.

 

giada biela hlinikova kolajnica

Mechanizmy na atypické okná

Osobitnou časťou u závesných systémoch je ošetrenie atypických okien. Neraz sme sa stretli s tvarom okien, kde konvenčné riešenia nepostačovali a využili sme možnosť ohýbania v rôznych smeroch.

Plastové koľajnice

Plastové koľajnice sú určite najlacnejšou alternatívou závesného systému. Maximálna dĺžka je 600 cm. Ich prechody sú väčšinou problematické. Koľajnica je pružná a kopíruje nerovný povrch. Keďže  väčšina starších budov má stropy nerovné, odporúčam zainvestovať to kovových koľajničiek, kde sú lepšie regulovateľné prechody spojov. Aj plastové koľajnice majú viacero typov bežcov. Ak plastové koľajnice tak jedine s uzatváracími háčikmi, ktoré vyvážia jej nižšie užívateľské vlastnosti. Je možné ju montovať do stropu aj do steny. Použitie do steny je „vulgárne“  veľká, široká, nepekná, v kombinácii so stenovými nosníkmi to už nepovažujeme za vhodnú alternatívu.  Ak plastové koľajnice tak iba do stropu a v maximálnej dĺžke do 600cm bez spojov.

Kovové tyče, garniže

DSC02977

Závesný systém vhodný na montáž do steny. Vhodný do interiérov s historickým nádychom, do priestorov s vysokými stropmi, do reštaurácií, na recepcie. Priznávam, že sú priestory kde biele hliníkové koľajnice neurobia dobrý dojem.  Tyčové garniže umožňujú najviac kombinácií a dizajnových hračiek „ako zavesiť“. Kovové garniže odporúčame predovšetkým pri vidieckom štýle za predpokladu, že kovové tyče sú kvalitné a dostatočne pevné v ohybe. /uvedomiť si váhu závesov/

Neopomenuteľná nevýhodnosť pri garniži je, že  posun záclony alebo závesu je obmedzený len do vzdialenosti medzi stropnými alebo stenovými nosníkmi. Pri veľkých panoramatických oknách je to veľký estetický hendikep klasického technického prevedenia závesného systému garnižami.

Pozor na žabky!

Pamätáte si ich? Aj ja si ich pamätám a pritom ešte aj dnes je možné vidieť v niektorých hoteloch tento neskutočne pracný, málo estetický a podľa mňa do hotela vôbec nevhodný typ bežcov. Zabudnite na nich, je množstvo iných spôsobov ako vešať. Poraďte sa s odborníkmi ….

Spôsoby zavesenia na tyčovú garnižu:

 1. Záclona na riasiacej páske – tradičné riešenie, náročnejšie upínanie háčikov na pásku nutné pri praní odopnúť (možné zavesiť so žabkami alebo háčikmi)
 2. Záclona na putkách – málo skladné, rýchle navliekanie
 3. Záclona alebo záves na kovových (plastových kolieskach) – najjednoduchší spôsob zavesenia aj manipulácie
 4. Záclona na navliekacej riasenke – estetické riešenie vhodné na pár okien
 5. Záves na dekoračnom tunelíku – estetické riešenie hlavne na menšie okná

Každý z týchto spôsobov má svoje výhody pri iných typoch okien a druhoch použitých látok. Pre správny výber, ktorý Vám ušetrí čas a peniaze. Záclony a závesy môžu vytvoriť skutočne dominantný a neopakovateľný pocit vo každom hotely a reštaurácii.

Rímske rolety

Moderné, minimalistické, ale aj rustikálne si zatemňujúce. Presne tak rímske rolety sú novým doplnkom tienenia a sú tak trochu chameleónom. Sú perfektný dizajnovým doplnkom pre všetky okná, kde chcete zachovať „nepoškvrnený“ výhľad ale umožniť aj tienenie.

 • Výhoda perfektný vzhľad
 • Náročnejšie vešanie

V rámci hotelov je to skvelé riešenie do reštaurácií, lobby barov, kancelárií, salónikov a recepcií.

Je na Slovensku viac hotelov, ktoré sa odvážili dekorovať aj okná na hotelových izbách s rímskymi roletami. Pre klientov je to neznámy a komplikovanejší spôsob ovládania pri dennom a opakovanom používaní, preto

K závesným systémom patria samozrejme aj závesy preto vlastne závesné systémy existujú

Viac o závesoch nájdete aj tu

Na čo ešte dbať…

Z dizajnového hľadiska je najlepšie závesný systém buď „schovať“ – dá sa to dosiahnuť tzv. nadvýšením záclony, závesu – pomocou riasenky  v kombinácií s rôznou dĺžkou naklikávacích háčikov alebo druhá možnosť je , závesný systém „priznať“ a  farebne – esteticky prepojiť  so zvyškom interiéru.

Autor článku:
Ing. Kamila Olejníková

Po rokoch v teréne som si našla svoje miesto pri manažovaní a zlepšovaní procesov, tvorbe marketingu a prezentácií našich výsledkov.

Podobné články