Na tienenie používame aj plissé rolety

Pre život je denné svetlo nenahraditeľné, ale predsa len niekedy potrebujeme aj tieniť. Niekedy je slnko tak silné, že stlmenie jeho svetelných lúčov nám len prospeje. Orientácia architektúry podľa svetových strán má svoj význam. Ide o úsporu energie a využitie denného svetla, ako najlepšie je to možné. Tieto a ďalšie detaily Vám vysvetlí architekt alebo dizajnér. Pokiaľ máte časopriestor, viete si to naštudovať aj sami, ale príklady z praxe sú najcennejšie.

farebne_plisse_rolety

Rôzne formy tienenia svetla z okien do interiéru pomáhajú nášmu fungovaniu počas celého roka. Či už ide o rôzne ročné obdobia, dni alebo aj hodiny. Podstatná je naša pohoda a atmosféra, ktorú v danej chvíli potrebujeme.

V ďalších riadkoch sa budeme viac venovať tieneniu v interiéroch pomocou plissé roliet. Známych aj plissé žalúzie, ktoré sa inštalujú do rámu okien. Objasníme si, kedy je ich voľba správna. Ako vedia nahradiť závesy alebo záclony. Ako sú obľúbené a či majú aj svojich “nepriateľov”.

Malé okná v interiéri

Niekedy naozaj neviete, ako a čo vyriešiť na malé okná. Ide o prípady, kedy by závesy ani záclony neplnili ani estetickú, ani funkčnú úlohu . Bojíte sa, že sa nebude nič iné hodiť. My na to máme minimálne jedno riešenie- plissé rolety.

plisse_roleta

Kuchynské okná nad linkou

Aby sa nám dobre pracovalo v kuchyni, je na to potrebné svetlo. Denné svetlo a jeho využitie šetrí energiu, čo sme už spomínali. Dôležité je okno a jeho situovanie pri výbere možnostiach tienenia. Dnes je trendy mať krásnu veľkú linku, mnoho skriniek s úložným priestorom, všetko vbudované, dizajnovo krásne. Pri tak modernom dizajne sa zväčša klasické záclony a závesy nehodia.

plisse_do_kuchyne

A druh vec je, že okolo okna už nie je žiaden priestor na garníže, či iný závesný systém. Vtedy na scénu nastupuje možnosť inštalácie plissé roliet. Ich výhodou je aj to, že manipulácia nie len zaťahovanie zhora dole ako je to u rímskych roliet, ale aj zdola hore. Čiže pri raňajkách môžete ostať v pyžame, Vás nie je vidieť, ale svetlo z hornej časti okien stačí na prácu.

osetrovanie_plisse_rolety

Druhou podstatnou výhodou je aj ošetrovanie plissé žalúzií. Jednoducho materiál utriete vlhkou handrou alebo celú roletu osprchujete. Čo je neporovnateľné s udržiavaním klasických žalúzií.

Okná na schodisku

Rozmerovo malé okná na schodiskách, v prechodoch medzi izbami a ďalšie. Ide síce len o malé okná, ale pre uspokojenie súkromia pri zapálenom osvetlení v interiéri, riešime tienenie aj takýchto malých okien. Minimálny rozmer plissé rolety je cca šírka 30cm x výška 50cm. Riešením sú aj fólie, i keď tie mnoho krát nie sú tým pravým riešením.

plisse_roleta_na_schodisku

Okná v sklade, technickej miestnosti, garáži…

Podobné okná, ako sú na schodiskách sú aj v ďalších miestnostiach architektúry. Ako sú napríklad sklady, technické miestnosti, garáže a iné. Aj pri týchto oknách odporúčame tieto šikovné plissé rolety a ich funkčné riešenia. Výber materiálov tkanín výplne je odlišný priehľadnosťou, priepustnosťou svetla a farebnými variáciami. Taktiež sú známe plissé, v ktorých nie je vidieť  šnúrky pretože sú akoby dvojité a šnúrky sú vo vnútri.

plisse_na_male_okna

Plissé rolety na menšie okná v izbách

Detské izby alebo spálne, využitie plissé ako náhrada závesov a okno zdobí už len záclona. Skvelá pomoc pri oknách, ktoré sú obklopené nábytkom tak, že nie je možná inštalácia závesného profilu so závesom a záclonou.

plisse_ako_nahrada_zavesov

Strešné okná a plissé rolety

Pri strešných oknách môžeme spomenúť, že plissé rolety majú aj termo izolačné vlastnosti. Čiže v miestnostiach pod strechou, kde sa v lete “nedá vydržať”, pomôžu zmeniť klímu. Priestor sa tak nenahreje a je obývateľný, aj počas tých najväčších letných horúčav. Plissé rolety na strešné okná sa vyberajú aj podľa typu okien, ako napr. VELUX, ROTO a pod.

V tomto prípade je najlepšie voliť zatemňujúce materiály na výrobu plissé roliet. Materiál, ktorý neprepustí  ani denné slnečné svetlo. A ešte výhodnejšie s lesklou odrážajúcou vrstvou smerom do exteriéru.

plisse_rolety_na_stresne_okna

Atypické okná a plissé rolety

Možnosť inštalácie plissé roliet je aj na trojuholníkové alebo okrúhle okná. Ide o špecifické tvary a niekedy sa stáva, že ani možnosť plissé rolety nie je vhodná.

atypicke_okno

V závere si v skratke prejdime výhody plissé roliet, ktoré sú zozbierané z praxe a od Vašich priamych referencií.

Výhody plissé roliet z praxe:

  • ide o textíliu a údržba je veľmi jednoduchá
  • manipuláciu s plissé roletami zvládne každý (máme pozitívne referencie aj od prenajímateľov nehnuteľností)
  • skôr modernejší dizajn, ale využitie aj v drevených stavbách ako napr. zruby
  • výroba do 2 -3 týždňov na mieru podľa objednávky
  • inštaláciu zvládate aj sami, stačí byť zručný a šikovný
  • možnosť vyťahovania rolety aj z hora – dole, ako aj naopak
  • pri strešných oknách pozitívne ovplyvňujú klímu počas letných dní
  • veľká pomoc aj na zimných záhradách, aby ste sa pri posadení v lete “neupiekli”
  • možnosť kombinácie 2 materiálov: záclonového aj tieniaceho závesového

Pokiaľ hľadáte partnera, ktorý Vám pomôže s okennými dekoráciami do celého interiéru na kľúč, sme tu pre Vás. Poradíme, navrhneme možnosti a pomôžeme nájsť to pravé pre Vás, aj čo sa týka užívania a ošetrovania textílií. Viac o našej práci nájdete v našom ďalšom článku: Závesy, záclony a koľajnice na kľúč.

Autor článku:
Ing. Kamila Olejníková

Po rokoch v teréne som si našla svoje miesto pri manažovaní a zlepšovaní procesov, tvorbe marketingu a prezentácií našich výsledkov.

Podobné články